Uwaga, oszuści na Facebooku! Euro RTV AGD wcale nie rozda 20 000 darmowych gadżetów

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (12) 05.04.2016
Uwaga, oszuści na Facebooku! Euro RTV AGD wcale nie rozda 20 000 darmowych gadżetów

Maciej Lewczuk

Akcja, w której Euro RTV AGD miało do rozdania 20 000 darmowych gadżetów była facebookowym przekrętem osób zupełnie niezwiązanych ze sklepem.

Co kilka miesięcy robi się w mediach internetowych sporo szumu dotyczącego kolejnych akcji, które mają na celu wyłudzenie danych o kontaktach w portalach społecznościowych, a najwięcej tego typu sytuacji dotyczy facebooka. Tym razem rykoszetem dostało się sieci sklepów Euro RTV AGD, która podobno „Rozdaje Ponad 20 tys. Sprzętów RTV i AGD Z Rocznika 2014/2015”.

Euro RTV AGD wcale nie rozda 20 000 darmowych gadżetów

We wspomnianych przekrętach zwykle wystarczy polubić utworzoną stronę z „konkursem” i udostępnić jakiś wpis o tym konkursie, który ma zachęcić inne osoby do wzięcia w nim udziału. „Wygrać” można darmowe kosze z łakociami, ubrania, buty, zegarki, sprzęt RTV i AGD, a także inne niesamowite nagrody.

Mimo że tak media, jak i wiele osób na Facebooku trąbi o tym, że zazwyczaj są to przekręty mające na celu gromadzenie danych osobowych, otrzymanie dostępu do list znajomych, a nawet loginów i haseł do profilu, to znajdują się tysiące osób, które łaszą się na atrakcyjne, ale i fikcyjne nagrody.

Na akcję organizowaną przez fikcyjne konto „Euro RTV AGD Rozdaje Ponad 20 Tys. Sprzętów RTV i AGD Z Rocznika 2014/2015” dało się nabrać grubo ponad 75 000 osób. Co więcej, osoby te nie tylko polubiły stronę, ale też wypełniły formularz, do którego link podano na profilu. Niestety wpisując tam swój login i hasło oddawały też swoje dane osobom, które profil i witrynę z formularzem założyły.

Kolejnym problemem dla biorących udział w tym „konkursie” jest zapewne to, że aby potwierdzić swój udział musiały wysłać SMSa potwierdzającego na podany numer. Kosztowało je to 25 zł netto, czyli 30,75 zł brutto. Sądzę, że wiele z tych osób przekalkulowało, że jest to taniocha, bo szanse na wygranie sprzętu o dużo większej wartości są spore – „kto nie ryzykuje, ten nie je…”, czy jakoś tak.

Dane z formularza, a konkretniej login i hasło posłużyły ludziom stojącym za akcją do wchodzenia na profile ofiar i zapraszania w ich imieniu wszystkich znajomych do wzięcia w niej udziału! Dodatkową zachętą miały być wpisy, w których „chwaliły się one”, że wygrały te nagrody, co miało uwiarygodnić przekręt.

Założyć należy, że oszuści stojący za akcją nie byli związani z Euro RTV i AGD, a tylko perfidnie wykorzystali wizerunek, nazwę i pozycję firmy do zgromadzenia pieniędzy i kontaktów z Facebooka. Po kilkudziesięciu godzinach od startu akcji, gdy licznik polubień przekroczył 75 000, profil został zawieszony przez Facebooka. Czekamy na rozwój wydarzeń i informacje dotyczące dalszych losów ludzi, którzy dali się nabrać. Może się tak zdarzyć, że wysyłając SMSa, uruchomili oni subskrypcję SMS Premium Rate.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z kradzieżami i wyłudzeniami danych, loginów, haseł, naciągania na wysokopłatne usługi, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.