Ferie zimowe czas zacząć. Tyle pieniędzy trzeba szykować

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji
Ferie zimowe czas zacząć. Tyle pieniędzy trzeba szykować

Ferie zimowe w Polsce już trwają. Najpierw z wypoczynku skorzystają uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Tydzień później dołączą do nich uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a następnie kolejne grupy z innych regionów kraju. To czas, w którym rodziny planują wyjazd, szczególnie w góry, a tam może spotkać ich niemiła niespodzianka. Bo ceny noclegów rosną z dnia na dzień. 

Jak dużo pieniędzy trzeba przygotować, aby w pełni cieszyć się zimowym wypoczynkiem bez nieprzyjemnych niespodzianek finansowych?

Ferie zimowe a nocleg – ile zapłacimy?

W popularnych miejscowościach feryjnych, takich jak Zakopane, Karpacz, Krynica-Zdrój czy Białka Tatrzańska, średnie ceny za noc za osobę wynoszą w tym sezonie odpowiednio 106, 111, 112 i 166 zł. To oznacza, że za czterodniowy nocleg dla 3–4 osób trzeba zapłacić ponad 1600 zł.

Oczywiście zakwaterowanie, mimo że jest podstawowym kosztem ferii i zależy m.in. od lokalizacji oraz standardu hotelu, to tylko jeden z wielu kosztów, które trzeba ponieść. Wydatki na dojazd również stanowią istotny element budżetu. Możliwości są różne – od własnego transportu, przez pociągi, po wynajem samochodu. Planując podróż samochodem, należy wziąć pod uwagę koszty paliwa i ewentualne opłaty drogowe.

Jedzenie to kolejny ważny aspekt feryjnego kosztorysu. I tu mamy wiele możliwości – od gotowania we własnym zakresie, przez korzystanie z oferty pensjonatów, aż po jedzenie w restauracjach.

Miłośnicy sportów zimowych, takich jak narciarstwo czy snowboarding, muszą uwzględnić koszty wynajmu sprzętu oraz zakupu karnetów na wyciągi narciarskie. Dodatkowe atrakcje w postaci zwiedzania miasta albo kuligu na pewno urozmaicą pobyt, ale niestety znacznie podniosą koszt wyjazdu. Nie zapomnijmy o dobrym ubezpieczeniu.

Nad morze zamiast w góry

Dowodu na to, że to góry cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób planujących wyjazd na ferie zimowe dostarczył Travelist.pl. Jak twierdzi, na południe kraju wybiera się 44 proc. kupujących (pobyt nad morzem zarezerwowało 38 proc.).

Alternatywą dla gór mogą być wyjazdy nad morze, gdzie zimą ruch turystyczny jest mniejszy. W Kołobrzegu, Gdańsku albo Świnoujściu za nocleg podczas ferii zapłacimy średnio 76, 94 i 72 zł za osobę.

Co zrobić, aby zapłacić jeszcze mniej? Zarezerwować wyjazd z wyprzedzeniem. Tymczasem wielu z nas robi to na ostatnią chwilę – głównie w styczniu i lutym (to około 80 proc. wszystkich rezerwacji – twierdzi Nocowanie.pl).

Podsumowując, podczas planowania ferii zimowych warto uwzględnić różne aspekty finansowe – od zakwaterowania, przez transport i wyżywienie, po aktywności zimowe. Kilkuosobowa rodzina na tygodniowy wypoczynek powinna szykować parę tysięcy złotych. Dobrze zaplanowany budżet pozwoli na cieszenie się w pełni z zimowych atrakcji bez niepotrzebnego stresu związanego z niespodziewanymi wydatkami.