Godziny otwarcia sklepów w Wielką Sobotę [ROZPISKA]

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (267)
Godziny otwarcia sklepów w Wielką Sobotę [ROZPISKA]

W Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej – to efekt działania ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Jakie będą godziny otwarcia sklepów w Wielką Sobotę w popularnych sklepach? Sprawdzamy.

Debata o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą (lud odwrotnie) wciąż jest nierozstrzygnięta. Nie ulega jednak wątpliwościom, że dla zdecydowanej większości Polaków oba święta spędza się w gronie rodziny, najlepiej przy pełnym stole. A skoro tak, to trzeba zrobić zakupy. Ostatnim momentem na ich dokonanie będzie Wielka Sobota, bo w wielkanocną niedzielę i poniedziałek sklepy będą nieczynne – dla ateistów też.

W dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:

  1. handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  2. powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

– po godzinie 14.00 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6.

W praktyce oznacza to, że o 14:00 pracownicy muszą fizycznie opuścić sklep, a zatem godziny otwarcia placówek dla klientów muszą być odpowiednio krótsze, aby można było przygotować sklep do zamknięcia (i to na dwa dni).

Godziny otwarcia sklepów w Wielką Sobotę będą krótsze – jak bardzo?

Najkrócej będą otwarte sklepy Lidl – zostaną zamknięte już o 12:30. Dłużej zakupy zrobimy o konkurencji spod znaku Biedronki – dyskonty portugalskiej sieci będą czynne do godziny 13:00. Jak informuje Jeronimo Martins na swojej stronie, wiele Biedronek będzie w Wielki Piątek czynnych do 22:00, a niektóre nawet 23:00, a obsada w sklepach ma być odpowiednio liczna, aby szybko obsłużyć wszystkich klientów.

Również do godziny 13:00 będą czynne popularne super i hipermarkety: Auchan, Carrefour, Kaufland czy Tesco.

Najdłużej zakupy będziemy mogli w sklepach sieci Netto oraz Piotr i Paweł – nawet do godziny 13:30.

Z uwagi na wolny, świąteczny poniedziałek, zakupy w marketach będzie można zrobić dopiero we wtorek. Najwcześniej będzie to możliwe oczywiście w sklepach całodobowych – tego typu markety Tesco będą otwarte już o północy.

Oczywiście powyższe regulacje dotyczą dużych sklepów. Małe, osiedlowe sklepiki czy np. Żabki będą czynne w zależności od decyzji ich właścicieli lub ajentów – posiadają one jednak ograniczony asortyment. Dlatego warto zakupy zrobić odpowiednio wcześniej, aby nie narażać siebie (i członków rodziny) na stres związany z robieniem ich na ostatnią chwilę.