Od dzisiaj hulajnogi elektryczne znikają z chodników. Ulga? Niekoniecznie, bo znikają tylko w teorii

Moto Prawo Dołącz do dyskusji (107)
Od dzisiaj hulajnogi elektryczne znikają z chodników. Ulga? Niekoniecznie, bo znikają tylko w teorii

20 maja wchodzą w życie przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym ma uporządkować zasady poruszania się e-hulajnogami. Główne założenie? Użytkownicy e-hulajnóg przestają być traktowani jak piesi i mają zniknąć z chodników.

Hulajnoga elektryczna przepisy

Zwiększająca się popularność hulajnóg elektrycznych wymusiła zmianę przepisów. Wprowadzone nowelizacją przepisy o hulajnogach elektrycznych zgodnie z założeniem mają zwiększyć bezpieczeństwo samych użytkowników oraz innych uczestników ruchu.

Jakie są założenia, które właśnie wchodzą w życie? Przede wszystkim e-hulajnogi mają zniknąć z chodników. Właściwym do poruszania się pasem będzie ten przeznaczony dla rowerów. Hulajnogi wjeżdżają więc na ścieżki rowerowe. Jeżeli na danej trasie nie ma wydzielonej ścieżki rowerowej, użytkownicy mogą wjechać na jezdnię, ale wyłącznie tę posiadającą ograniczenie prędkości do 30 km/h. Dopiero w razie braku powyższych możliwości można poruszać się po chodniku.

Oprócz wyznaczonych miejsc do poruszania się uregulowana została również prędkość. E-hulajnoga może poruszać się z prędkością nie wyższą niż 20 km/h. W przypadku jazdy po chodniku prędkość musi zostać dostosowana do prędkości pieszych.

Te ogólne uregulowania mogą zostać doprecyzowane przez samorządy. Poszczególne miasta mogą więc wprowadzić własne ograniczenia. Zwłaszcza w zakresie miejsc parkingowych. Sposób parkowania, a właściwie porzucania pojazdów stawał się coraz większym problemem. Zgodnie z nowymi regulacjami parkowanie będzie dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych. W przypadku ich braku na chodniku, ale tylko równolegle do jego krawędzi zewnętrznej. Miasta będą mogły również wprowadzić przestrzenie umożliwiające parkowanie hulajnóg elektrycznych, a także tzw. huby mobilności.

Hulajnoga elektryczna – przepisy dla bezpieczeństwa i porządku

Narastający problem hulajnóg elektrycznych i próba uregulowania przepisów dotyczących poruszania się nimi trwała w Polsce prawie dwa lata. Obecne zmiany z pewnością wprowadzą trochę ładu, małe są jednak szanse na to, że problem zostanie rozwiązany. Dopuszczenie poruszania się hulajnóg po chodnikach utrzyma problem w niektórych miejscach. Trudno sobie wyobrazić, że aby wyegzekwować właściwą prędkość na chodniku, zostanie rozstawiona sieć fotoradarów dla użytkowników hulajnóg elektrycznych.