Inflacja uaktualnia weselne koperty. Ile dać do koperty młodej parze?

Codzienne Rodzina Dołącz do dyskusji (78)
Inflacja uaktualnia weselne koperty. Ile dać do koperty młodej parze?

Wesele jest ważnym elementem polskiej tradycji. Nowoczesne śluby to spory wydatek i jakoś tak się w naszej tradycji utarło, że jest to impreza, która musi się co najmniej zwrócić. W niektórych przypadkach młodzi liczą nawet na spory zwrot inwestycji. Jako goście stoimy przed presją spełnienia tych oczekiwań, dlatego subtelnie staramy się podpytać jaka kwota jest oczekiwana. Ponieważ sezon ślubny za pasem, poniżej krótki poradnik, ile dać do koperty w 2022 roku?

Ile do koperty w dobie szalejącej inflacji?

Na wstępnie należy zaakceptować niestety smutny fakt. Tak jak wiele otaczających nas rzeczy tak też ślubna koperta została dotknięta inflacją. Zabawa na weselu staje się więc powoli luksusem. Na wartość koperty składa się nie tylko prezent, ale również koszt tzw. „talerzyka”, ten po ostatnich chudych latach w branży odpowiednio zdrożał. Na najpopularniejszych blogach dotyczących organizacji ślubów pojawiają się dość rozpięte ceny. Od 150 zł do 500 zł. Średnia cena talerzyka to 250 zł.

Nie chce was martwić, ale koszt przyjęcia weselnego stanowi jedynie 50 procent wszystkich kosztów. Będąc skrupulatnym, obliczając koszt wesela na osobę, powinniśmy pomnożyć powyższą kwotę razy dwa. Oczywiście pozostałe koszty bywają różne. Wiele zależy do wyboru oprawy ślubnej, fotografa, zakupionych strojów, czy dodatkowych atrakcji. Osobiście nie brałabym pod uwagę dodatkowych kosztów i potraktowała je jako ryzyko biznesowe państwa młodych. Do planowanej koperty doliczyłabym jednak zdecydowanie pewną kwotę ekstra stanowiącą ten właściwy prezent ślubny.

I właściwe ta dodatkowa kwota dokładana do talerzyka jest największym problemem. Wiele zależy od stopnia pokrewieństwa, jakie łączy nas z młodą parą. Do tego dochodzą nasze możliwości finansowe i poglądy. Osobiście rzadko daję pieniądze, wyznaje zasadę kupowania prezentów. W końcu po latach taka rzeczy będzie przypominać młodej parze o cudownym czasie, jaki spędziliśmy razem.

Ile do koperty dla młodej pary?

Odstawiając na bok sentymenty, warto porozmawiać o konkretnych kwotach. Tutaj pojawiają się spore rozbieżności. Wiele pytanych przeze mnie osób kwotę w kopercie określało, doliczając do kosztów talerzyka 100 lub 200 zł ekstra. W przypadku singli najczęściej pojawiała się kwota 300 i 400 zł. Pary wskazywały od 800 zł do 1000 zł. Przy czym kwota 800 zł pojawiała się częściej. W podobnych przedziałach cenowych zamykają się kwoty podawane na blogach. Znajomi młodej pary dają najczęściej od 250 do 350 zł za osobę, czyli od 500 zł do 700 zł za parę. Jeżeli gospodarze są naszą rodziną, średnia kwota od osoby wynosi 400 zł.

Z wręczanymi prezentami nie należy przesadzać. Warto pamiętać, że co prawda trochę jedynie w teorii, ale jednak obowiązuje podatek od prezentów ślubnych. Analizując podane kwoty mam jednak wrażenie, że coraz realniej patrzymy na instytucję koperty. Chyba minęły już czasy wygórowanych kwot. Dodatkowo inflacja daje się odczuć również w tym zakresie i wcale nie chodzi o przyrost w kopertach, a zwykle liczenie się z pieniędzmi.