Ile kosztuje iPhone 11 na firmę?

Technologie Zakupy firmowe dołącz do dyskusji (89) 10.09.2019
Ile kosztuje iPhone 11 na firmę?

Jakub Kralka

Zgodnie z podejrzeniami, Apple pokazało dziś iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max. Złośliwi, z czym się zgadzam, są zdania, że urządzenia powinny nosić nazwę iPhone 10.2. Ile nowe urządzenia Apple będą kosztowały w przypadku zakupów na firmę? 

Apple produkuje najdroższe smartfony na rynku. Broni się kilkoma argumentami warunkującymi taką cenę: – jedne z najlepszych podzespołów – perfekcyjna jakość wykonania – system operacyjny iOS, którego nie mają konkurenci – siła marki Apple – znacznie wolniejsze od konkurentów tracenie na wartości

Niezależnie od subiektywnej oceny opłacalności zakupu tych urządzeń, są to wydatki dla osób zamożnych. Jednak jest pewna grupa zawodowa, która może sobie pozwolić na iPhone’a w znacznie niższej i łatwiejszej do zniesienia cenie. To przedsiębiorcy. Oczywiście zakupiony w ten sposób smartfon musi nam służyć do celów zawodowych, to nie podlega dyskusji.

Ile kosztuje iPhone 11 na firmę?

Znamy już amerykańskie ceny iPhone’a, ale na tej podstawie można prognozować, jak te ceny będą wyglądały w Polsce – podobnych przeliczników Apple używało rok i dwa lata temu. Dla uproszczenia obliczeń pozwolę sobie przyjąć 23-procentową stawkę podatku VAT (tutaj akurat nie mamy co do jej wysokości wątpliwości) oraz 19-procentową stawkę podatku liniowego. Jeżeli ktoś rozlicza się na zasadach ogólnych, to 18-procentowa stawka jest tak zbliżona, że różnice będą marginalne, natomiast wariant, w którym ktoś odprowadza 32-procentową stawkę podatku dochodowego z racji dostania się w drugi próg, jest wariantem incydentalnym (choć takie osoby „oszczędzą” oczywiście na podatku najwięcej).

iPhone 11, który w tym roku jest tym „budżetowym” iPhonem, będzie kosztował 699 dolarów, czyli 3599 złotych. Przedsiębiorca może jednak o koszt iPhone 11 kupionego na firmę pomniejszyć kwotę odprowadzonego podatku VAT i dochodowego. Uwzględniając więc, że i tak „rozstałby się” z tymi pieniędzmi, jednak w tym wypadku powędrują one nie do fiskusa, a do sprzedawcy smartfonów, cena iPhone 11 na firmę wyniesie 2370 złotych.

ile kosztuje iphone 11 na firmę

Ile kosztuje iPhone 11 Pro na firmę?

iPhone 11 ma być (może nie dosłownym) odpowiednikiem iPhone’a Xr. Z kolei klasycznego iPhone’a X oraz Xs zastąpi w tym roku model iPhone 11 Pro. Kupując smartfona „na firmę” zapłacimy w sklepie 5199 złotych, jednak oszczędzając na podatkach, w rzeczywistości koszt urządzenia wyniesie ok. 3420 złotych.

W przypadku modelu iPhone 11 Pro Max (rany, te nazwy Apple zaczynają być skomplikowane), cena urządzenia wynosi 5699 złotych. iPhone 11 Pro Max na firmę kosztuje jednak mniej więcej 3750 złotych. Resztę pieniędzy przedsiębiorcy „oszczędzą” nie przelewając ich fiskusowi.

Należy jednak pamiętać, że temu samemu fiskusowi musimy udowodnić wykorzystywanie smartfona do celów służbowych. Możliwość odliczania wybranych zakupów od podatku to oczywiście wspaniały przywilej przedsiębiorców, jednak należy liczyć się z tym, że to właśnie na ich barkach spoczywa ciężar utrzymywania gospodarki. Bo to z naszej kieszeni popłynie wynagrodzenie minimalne 2020 i płynąć będzie minimalne wynagrodzenie 2021.

Artykuł dotyczy cen najtańszych wersji każdego ze wskazanych modeli.