Nasze „paragony grozy” na stacjach benzynowych są wśród…. najniższych w Europie

Finanse Moto Dołącz do dyskusji
Nasze „paragony grozy” na stacjach benzynowych są wśród…. najniższych w Europie

Ile kosztuje podróżowanie samochodem po Polsce? „Zdecydowanie za drogo” – odpowie chyba każdy kierowca. Okazuje się jednak, że mimo wszystko należymy pod tym względem do najtańszych krajów Europy.

Znana wyszukiwarka połączeń Kayak stworzyła ranking najlepszych krajów na wycieczki samochodowe. Brano pod uwagę właściwie wszystko – klasę zabytków, jakość kempingów, pogodę, korki na drogach, toalety publiczne… No i oczywiście koszty podróży.

Jeśli chodzi o ogólne zestawienie, to można powiedzieć, że jesteśmy takim średniakiem. Na 33 kraje zajęliśmy 13. miejsce. Najlepsze są Niemcy (w końcu jest tam świetna infrastruktura drogowa!), a potem Hiszpania. Co zaskakujące, numer trzeci zajęła Litwa. Kayak chwali ten ostatni m.in. kraj za niskie ceny i jakość kempingów.

Polska natomiast, chyba nieco zaskakująco, dostała świetne noty w kategorii „budżet”.

Ile kosztuje podróżowanie samochodem po Polsce? Kayak mówi, że mało

Tu Polska zajmuje czwarte miejsce, a to oznacza, że bardziej budżetowe są jedynie takie kraje, jak Serbia, Bośnia i Hercegowina oraz Litwa.

Wielu polskich kierowców złapie się w tym momencie za głowę i pomyśli o cenach na stacjach czy o naszych stawkach za autostrady, które przecież należą do najwyższych w Europie.

Autorzy rankingu podkreślają, że biorą pod uwagę „ceny paliwa, wynajmu samochodów, zakwaterowania, parkingów czy ładowania pojazdów elektrycznych, jak również opłaty drogowe”.


Po tych krajach można najtaniej podróżować samochodem

Cóż, nasze ceny paliwa, choć wysokie, na tle Europy wypadają dość korzystnie. Nasze autostrady, a zwłaszcza A2, są drogie, ale już za ekspresówki płacić nie trzeba. Wynajem samochodów? Cóż, trzeba przyznać, że na Zachodzie bywa nieporównywalnie drożej. Nasze parkingi bywają bardzo drogie w topowych lokalizacjach turystycznych. Ale w bardziej „zwyczajnych” miejscach już nie mają zwykle absurdalnie wysokich cen.

Fakt, nie doczekaliśmy się jeszcze takich autobahnów jak Niemcy, a widoków jak we Włoszech, cóż, nigdy się nie doczekamy. Niemniej Polska, jak widać, jest całkiem niezłym miejscem na road tripy. Zresztą według zestawienia pokonujemy pod tym względem prawdziwe „turystyczne potęgi” – na przykład Grecję, Chorwację czy Wielką Brytanię. Ostatnie miejsce w zestawieniu zajęła natomiast Belgia.

Tutaj pełne zestawienie firmy Kayak.