Tyle trzeba zarabiać, żeby dostać Bezpieczny Kredyt. I to przy założeniu, że kredytobiorca ma już spore oszczędności

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Tyle trzeba zarabiać, żeby dostać Bezpieczny Kredyt. I to przy założeniu, że kredytobiorca ma już spore oszczędności

Program Pierwsze Mieszkanie wszedł już w życie, a wraz z nim – Bezpieczny Kredyt 2 proc. Kredyt z państwowymi dopłatami można od dzisiaj zaciągnąć już w czterech bankach – PKO BP, Pekao S.A., Alior Banku oraz Velo Banku. O ile większość zainteresowanych osób doskonale zna już warunki programu, o tyle pozostaje inne pytanie – ile trzeba zarabiać, żeby dostać Bezpieczny Kredyt?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać Bezpieczny Kredyt?

Od dłuższego czasu wiadomo, że zdolność kredytowa dla Bezpiecznego Kredytu będzie oceniana nieco inaczej, niż dla standardowego kredytu hipotecznego – wszystko ze względu na fakt, że oprocentowanie wynosi 2 proc., podczas gdy dla zwykłego kredytu – nawet kilka razy więcej. Ile jednak trzeba zarabiać, żeby dostać Bezpieczny Kredyt?

Jak podaje „Fakt”, eksperci HREIT przeanalizowali, jakie dochody trzeba mieć, by kupić mieszkanie na Bezpieczny Kredyt. Pod uwagę wzięli średnie ceny nieruchomości w poszczególnych miastach, sugerując się przy tym cenami transakcyjnymi mieszkań podanymi przez Narodowy Bank Polski. Tym samym należy przyjąć, że 35-metrowa kawalerka w miastach wojewódzkich takich jak Bydgoszcz, Katowice, Łódź, Kielce czy Zielona Góra to koszt rzędu 220-230 tys. zł, podczas gdy w Warszawie, Krakowie, czy Gdańsku – ok. 400 tys. zł. Dwupokojowe mieszkania o powierzchni ok. 50 mkw to z kolei koszt rzędu od 320 do nawet 600 tys. zł – różnice są zatem ogromne.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że osoby chcące kupić kawalerkę w mieście wojewódzkim (zakładając, że dysponują 20-procentowym wkładem własnym) muszą przeciętnie zarabiać min. 4 tys. zł netto, by móc myśleć o zaciągnięciu Bezpiecznego Kredytu. Z kolei w przypadku mieszkania dwupokojowego wymagane zarobki rosną do poziomu m.in. 6 tys. zł netto. Jeszcze więcej trzeba zarabiać, jeśli ktoś chce kupić trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 65 mkw; eksperci HREIT szacują, że konieczny będzie dochód nawet na poziomie 7-10 tys. netto.

Ile może wynosić rata Bezpiecznego Kredytu?

Inne zagadnienie, które może żywo interesować osoby chcące zaciągnąć Bezpieczny Kredyt 2 proc., to wysokość raty kredytu. Będzie ona uzależniona oczywiście m.in. od wysokości zobowiązania, ale też – marży banku. Eksperci HREIT prognozują jednak, że w przypadku kawalerki kupionej w mieście wojewódzkim miesięczna rata powinna wynieść między 936 a 1,4 tys. zł. Przy zakupie mieszkania dwupokojowego na Bezpieczny Kredyt trzeba się już liczyć z ratą na poziomie 1,3-2,5 tys. zł, natomiast w przypadku mieszkania trzypokojowego – z ratą w wysokości ok. 1,7-2,7 tys. zł. Tym samym zarówno rata kredytu, jak i wymagana zdolność kredytowa będą znacząco niższe, niż w przypadku standardowego kredytu hipotecznego.