Nowa aplikacja InPostu zmieniła sposób w jaki korzystam z Paczkomatów

Lokowanie produktu Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (433)
Nowa aplikacja InPostu zmieniła sposób w jaki korzystam z Paczkomatów

InPost Mobile bezpłatnie umożliwia zarządzanie paczkami, śledzenie ich i płatności za nie. Pomaga także użytkownikom być na bieżąco z ofertą InPost.

Paczkomaty coraz popularniejsze

W Toruniu, gdzie mieszkam, klienci operatora InPost mają do dyspozycji łącznie 51 Paczkomatów i Punktów Obsługi Paczek. A obecnie InPost rozbudowuje swoją infrastrukturę również w mniejszych miejscowościach. W skali całego kraju, jak informowaliśmy pod koniec marca 2019 r., Paczkomatów jest już więcej niż placówek Poczty Polskiej. Co więcej, Paczkomaty czynne są całodobowo, dzięki czemu mogę odebrać przesyłkę w dogodnym dla siebie czasie i nigdy nie zdarzyło się stać w kolejce do Paczkomatu. A gdy chcę poprosić zaufaną osobę, by odebrała za mnie, wystarczy że podam jej numer telefonu i kod przesyłki, bez konieczności zabawy w pełnomocnictwa pocztowe, których na ogół wymagają konkurenci. Dlatego w 2018 r. 74% dużych sklepów internetowych i 44% małych i średnich oferowało swoim klientom możliwość zamówienia przesyłki do Paczkomatu.

InPost Mobile jeszcze bardziej ułatwia życie

W lutym 2019 r. operator uruchomił aplikację InPost Mobile, dzięki której mogę zarządzać paczkami przy użyciu smartfona. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna w wersjach na Androida oraz iOS. Zainstalowałem ją i zalogowałem się przy użyciu numeru telefonu.

inpost mobile aplikacja

Zarządzanie paczkami w jednym miejscu

Po zalogowaniu w panelu od razu pojawiły się wszystkie paczki przypisane do numeru telefonu użytego przy logowaniu wraz z kodem odbioru lub kodem QR każdej. Mogę także dodać inne paczki, wystarczy podać ich numer. To przydatna opcja, gdy użytkownik ma więcej numerów telefonu lub gdy odbiera paczkę za kogoś. Mogę też sam poprosić kogoś o odebranie paczki za mnie – wystarczy skorzystać z opcji udostępnienia paczki wraz z kodem odbioru. Sam nieraz odbieram za kogoś paczkę i wolę mieć cudze paczki zapisane w jednym miejscu.  SMS-y od adresatów w sprawie każdej paczki z osobna tylko zaprzątały mi skrzynkę odbiorczą.

Wyszukiwanie Paczkomatów i powiadomienia push

Oto zawarta w InPost Mobile mapa Polski, dzięki której z łatwością mogę wybrać Paczkomat, z którego chcę odebrać przesyłkę. Szukać Paczkomatów można także w oparciu o dane lokalizacyjne telefonu. InPost Mobile pomoże znaleźć przesyłkę także dzięki funkcji powiadomienia push, które przyjdzie, gdy znajdę się w pobliżu Paczkomatu. Otrzymam też je każdorazowo po zmianie statusu śledzonej przesyłki.

Nazwy paczek na liście

Aplikacja InPost Mobile zawiera także pewną funkcję szczególnie przydatną tym, którzy wysyłają i odbierają wiele paczek naraz. Mowa tu o nadawaniu nazw paczkom. Na liście nie muszą więc widnieć dziwne ciągi cyfr stanowiące numery paczek. Mogę nadać im nazwy, aby łatwo sprawdzić, czy Jedzonko dla psa już czeka na odbiór, czy Nowe adidasy są już w drodze oraz w którym Paczkomacie czeka na odbiór 7 sezon Gry o Tron.

inpost mobile aplikacja

Płatność za pobraniem

Kolejną zaletą aplikacji InPost Mobile jest możliwość dokonywania płatności za przesyłki pobraniowe z poziomu aplikacji. Płatności bezgotówkowe dzisiaj są już na tyle rozpowszechnione, że w tyle za konkurencją pozostaje ten, kto ich nie ułatwia. Zatem to kolejny z atutów, jakie ma InPost, a jakich brakuje wielu konkurentom. Ja sam wczoraj otrzymałem pewną przesyłkę pobraniową i musiałem biec do najbliższego bankomatu. Nie mogłem bowiem dostarczycielowi zapłacić bezgotówkowo.

Wysoko postawiona poprzeczka

Paczkomaty prześcignęły Pocztex i obecnie królują na rynku, jeśli chodzi o formy dostawy – donosiła Edyta Wara-Wąsowska, przytaczając raport Logistyka w dużych vs. małych i średnich sklepach internetowych w Polsce. Raport za 2018. I wolno przypuszczać, że aplikacja InPost Mobile jeszcze bardziej powiększy przewagę nad konkurencją na rynku dostawy paczek. Jeśli aplikacja ta będzie stale rozbudowywana, inni uczestnicy rynku będą musieli bardzo mocno się postarać, by dogonić innowacyjny InPost.

paczkomat
Jeden z 4800 Paczkomatów w Polsce

Dobra mobilna aplikacja pozwala jeszcze wygodniej korzystać z tego typu rozwiązań. Posiadacze urządzeń z systemem iOS mogą ją pobrać z App Store, zaś frakcję Androida odsyłamy do Google Play.

Artykuł zawierał lokowanie aplikacji InPost Mobile