Nowa aplikacja InPostu zmieniła sposób w jaki korzystam z Paczkomatów

Lokowanie produktu Technologie Zakupy dołącz do dyskusji (109) 11.06.2019
Nowa aplikacja InPostu zmieniła sposób w jaki korzystam z Paczkomatów

Mariusz Braszkiewicz

InPost Mobile bezpłatnie umożliwia zarządzanie paczkami, śledzenie ich i płatności za nie. Pomaga także użytkownikom być na bieżąco z ofertą InPost.

Paczkomaty coraz popularniejsze

W Toruniu, gdzie mieszkam, klienci operatora InPost mają do dyspozycji łącznie 51 Paczkomatów i Punktów Obsługi Paczek. A obecnie InPost rozbudowuje swoją infrastrukturę również w mniejszych miejscowościach. W skali całego kraju, jak informowaliśmy pod koniec marca 2019 r., Paczkomatów jest już więcej niż placówek Poczty Polskiej. Co więcej, Paczkomaty czynne są całodobowo, dzięki czemu mogę odebrać przesyłkę w dogodnym dla siebie czasie i nigdy nie zdarzyło się stać w kolejce do Paczkomatu. A gdy chcę poprosić zaufaną osobę, by odebrała za mnie, wystarczy że podam jej numer telefonu i kod przesyłki, bez konieczności zabawy w pełnomocnictwa pocztowe, których na ogół wymagają konkurenci. Dlatego w 2018 r. 74% dużych sklepów internetowych i 44% małych i średnich oferowało swoim klientom możliwość zamówienia przesyłki do Paczkomatu.

InPost Mobile jeszcze bardziej ułatwia życie

W lutym 2019 r. operator uruchomił aplikację InPost Mobile, dzięki której mogę zarządzać paczkami przy użyciu smartfona. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna w wersjach na Androida oraz iOS. Zainstalowałem ją i zalogowałem się przy użyciu numeru telefonu.

inpost mobile aplikacja

Zarządzanie paczkami w jednym miejscu

Po zalogowaniu w panelu od razu pojawiły się wszystkie paczki przypisane do numeru telefonu użytego przy logowaniu wraz z kodem odbioru lub kodem QR każdej. Mogę także dodać inne paczki, wystarczy podać ich numer. To przydatna opcja, gdy użytkownik ma więcej numerów telefonu lub gdy odbiera paczkę za kogoś. Mogę też sam poprosić kogoś o odebranie paczki za mnie – wystarczy skorzystać z opcji udostępnienia paczki wraz z kodem odbioru. Sam nieraz odbieram za kogoś paczkę i wolę mieć cudze paczki zapisane w jednym miejscu.  SMS-y od adresatów w sprawie każdej paczki z osobna tylko zaprzątały mi skrzynkę odbiorczą.

Wyszukiwanie Paczkomatów i powiadomienia push

Oto zawarta w InPost Mobile mapa Polski, dzięki której z łatwością mogę wybrać Paczkomat, z którego chcę odebrać przesyłkę. Szukać Paczkomatów można także w oparciu o dane lokalizacyjne telefonu. InPost Mobile pomoże znaleźć przesyłkę także dzięki funkcji powiadomienia push, które przyjdzie, gdy znajdę się w pobliżu Paczkomatu. Otrzymam też je każdorazowo po zmianie statusu śledzonej przesyłki.

Nazwy paczek na liście

Aplikacja InPost Mobile zawiera także pewną funkcję szczególnie przydatną tym, którzy wysyłają i odbierają wiele paczek naraz. Mowa tu o nadawaniu nazw paczkom. Na liście nie muszą więc widnieć dziwne ciągi cyfr stanowiące numery paczek. Mogę nadać im nazwy, aby łatwo sprawdzić, czy Jedzonko dla psa już czeka na odbiór, czy Nowe adidasy są już w drodze oraz w którym Paczkomacie czeka na odbiór 7 sezon Gry o Tron.

inpost mobile aplikacja

Płatność za pobraniem

Kolejną zaletą aplikacji InPost Mobile jest możliwość dokonywania płatności za przesyłki pobraniowe z poziomu aplikacji. Płatności bezgotówkowe dzisiaj są już na tyle rozpowszechnione, że w tyle za konkurencją pozostaje ten, kto ich nie ułatwia. Zatem to kolejny z atutów, jakie ma InPost, a jakich brakuje wielu konkurentom. Ja sam wczoraj otrzymałem pewną przesyłkę pobraniową i musiałem biec do najbliższego bankomatu. Nie mogłem bowiem dostarczycielowi zapłacić bezgotówkowo.

Wysoko postawiona poprzeczka

Paczkomaty prześcignęły Pocztex i obecnie królują na rynku, jeśli chodzi o formy dostawy – donosiła Edyta Wara-Wąsowska, przytaczając raport Logistyka w dużych vs. małych i średnich sklepach internetowych w Polsce. Raport za 2018. I wolno przypuszczać, że aplikacja InPost Mobile jeszcze bardziej powiększy przewagę nad konkurencją na rynku dostawy paczek. Jeśli aplikacja ta będzie stale rozbudowywana, inni uczestnicy rynku będą musieli bardzo mocno się postarać, by dogonić innowacyjny InPost.

paczkomat
Jeden z 4800 Paczkomatów w Polsce

Dobra mobilna aplikacja pozwala jeszcze wygodniej korzystać z tego typu rozwiązań. Posiadacze urządzeń z systemem iOS mogą ją pobrać z App Store, zaś frakcję Androida odsyłamy do Google Play.

Artykuł zawierał lokowanie aplikacji InPost Mobile

109 odpowiedzi na “Nowa aplikacja InPostu zmieniła sposób w jaki korzystam z Paczkomatów”

 1. Strasznie dużo tu pochwał dla czegoś co jest dobre gdy nowe. Mam 3 paczkomaty w najbliższej okolicy, użytkownicy w tym ja klniemy gdy odbieramy paczki. Przy wbijaniu cyfr trzeba się naprawdę pomęczyć, albo wejdzie po kilkunastu naciśnięciach albo wejdzie kilka cyfr po jednym wybraniu. Tak jest w tych 3 paczkomatach, zgłaszałem na nr podany na paczkomacie ale panienkanie olała, powiedziała że jest od innych spraw i kazała mi szukać właściwego numeru telefonu. Żaden z tych paczkomatów nie czyta kodów kreskowych przysyłanych z zaproszeniem po odbiór przesyłki, z
  tego powodu muszę odbierać paczki o zmroku bo najbliższy paczkomaty tak stoi że przy odrobinie słońca nic na ekranie nie widać. Gdyby nie to że to najtańsza przesyłka i mam wykupiony Smart bym nie korzystał z paczkomatów że względów zdrowotnych, to nie na moje nerwy.

  • U mnie zmienili wszystkie paczkomaty na takie, które nie posiadają kolorowego ekranu dotykowego. Prosty, monochromatyczny wyświetlacz i klawiatura z guzikami.
   Może u Ciebie też wymienią?

 2. Obudźcie mnie jak się będzie dało otworzyć paczkomat w tej aplikacji gdy będzie się w jego pobliżu, bez przeklikiwania się przez jego interfejs i bez czekania w kolejce za innymi użytkownikami. Beacon Bluetooth, Wi-Fi, NFC – jakkolwiek, byle szybko działało.

    • Ale musisz parę razy klinkąć na ekranie paczkomatu. Na którym faktycznie w słoneczny dzień nic nie widać. A potem jeszcze obejrzeć reklamę i nacisnąć ‚dalej’.

     • W mojej okolicy klikam tylko odbierz paczkę i skanuje kod, po sekundzie otwiera się paczkomat. Reklamy mam tylko gdy wpisuje kod ręcznie.

     • to jest loteria, w wielu paczkomatach skanowanie kodu działa co najmniej słabo

    • Mi to działa w <10% przypadków. Przy czym większość kodów kreskowych kart lojalnościowych zapisanych w Google Pay skanery czytają (poza kasami Bierdry i Piotra i Pawła).

     • Sprawdzę przy następnej okazji. Faktycznie, Google Pay robi to sam z siebie, a appka InPost chyba nie.

    • Działa świetnie, zwłaszcza w przy paczkomacie w pełnym słońcu, gdy ślepy jest zarówno skaner QR, jak i odbiorca paczki próbujący odczytać cokolwiek na ekranie przez porysowaną szybę

 3. Co z tego, skoro wiecznie są przepełnione i moje paczki wydaje jakiś Seba z dostawczaka?
  Super nowoczesność.

  • Jak to dobrze że mamy wolny rynek i zamiast od Seby z dostawczaka przesyłki możesz odbierać przynosząc pani z okienka na poczcie awizo. To dopiero nowoczesność, wygoda i brak kolejek.

   • Co ma piernik do wiatraka? W tekście jest o super nowoczesnym systemie InPostu. Ja stwierdziłem, że to bujda, bo w praktyce wygląda to inaczej, a Pan do mnie z typowym, nic nie wnoszącym argumentem „HURR DURR, A W CHINACH TO W OGÓLE NIE MOŻNA WYSYŁAĆ PACZEK”?
    Z czym do ludzi i o co Panu chodzi?

    • Nie rozumiesz co napisałem więc spróbuję jeszcze raz, tym razem prościej. InPost, na tle konkurencji ma BARDZO nowoczesny system obsługi przesyłek – to jest niezaprzeczalny fakt i twoje anegdotyczne dowody typu: „a ja kiedyś miałem przepełniony paczkomat” tego faktu nie zmienią.
     Jeśli ich usługi nie są dość nowoczesne dla Ciebie, to zawsze możesz skorzystać z usług wspomnianej konkurencji lub poczekać cierpliwie aż w Polsce drony będą dostarczały paczki pod drzwi.

     • Ależ rozumiem, doskonale, cały czas. Problem w tym, że ja nie próbuje dowieść, że InPost nie jest nowoczesny na tle konkurencji… To chyba ja muszę uprościć, żebyśmy się zrozumieli.
      Proszę sobie wyobrazić reklamę nowego BMW. W reklamie producent chwali się, że ma najnowocześniejszy samochód na świecie. Pod reklamą mój post, że co z tego, skoro w tym samochodzie zamontowali stary silnik 2.5 TDI, w którym wał korbowy urywa się po 30 tys. km i wymaga generalnego remontu. Na to Pan: „ale lepsze to niż Maluch z 73′!”.
      Nie próbuję dowieść, że InPost nie jest nowoczesny w porównaniu z Pocztą Polską, bo co to za konkurencja…

     • To o czym piszesz to jedynie wada dużej popularności. W tym wypadku wiele zależy od tego ile ludzie zamawiają paczek i jak szybko je odbierają. Ja choć mieszkam w Krakowie, to nawet w tych najmniejszych paczkomatach nie spotkałem się, żeby były zapchane za wyjątkiem dni przedświątecznych(jak ludzie zamawiają np zabawki na dzień dziecka, czy na boże narodzenie). :)
      Pewnie z czasem jak będzie więcej paczkomatów(a rozwija się to bardzo szybko) to i problem z ilością miejsc zniknie.

     • Skoro już tak upraszczamy to rozłóżmy to na czynniki pierwsze, ok? Zatem czego próbujesz dowieść? Że aplikacja i system obsługi paczek (bo o tym jest artykuł) nie jest nowoczesny (jak napisałeś w pierwszym poście) bo zdarza się że paczkomaty są przepełnione? Przecież to argument z dupy, a problem w tym że nie masz innego.

      Oczywiście że porównuję Inpost do konkurencji, bo niby do kogo miałbym porównywać, hodowców jedwabników?

  • Ale informację o tym, że paczkę wydaje Seba też będziesz miał w nowoczesnej aplikacji. Seba też w nowoczesnej aplikacji wklepie, że czeka ze słowiańskim przykucem aby wydać Ci Twoją paczkę. To już jest nowoczesność (powiązana z tradycją).

 4. Zainstalowalem na chwilę i wyrzuciłem. Jak mieszkasz blisko paczkomatu, to wieczne, komunikaty, że paczkomat jest blisko i można odebrać paczkę. Do tego ta masa powiadomień, z apki Inpostu, z apki Allegro i na maila.

  • Mnie też to irytowało ale wiesz co? Wszedłem w ustawienia i wyłączyłem tę opcję i już się nie pojawia. Powiadomienia tak samo możesz dostosować zarówno w apce inpostu, allegro jak i te otrzymywane na email. Wystarczy tylko chcieć.

 5. ” Płatności bezgotówkowe dzisiaj są już na tyle rozpowszechnione, >>> że w tyle za konkurencją pozostaje ten, kto ich nie ułatwia <<<. Zatem to kolejny z atutów, jakie ma InPost, a jakich brakuje wielu konkurentom. Ja sam wczoraj otrzymałem pewną przesyłkę pobraniową i musiałem biec do najbliższego bankomatu. Nie mogłem bowiem dostarczycielowi zapłacić bezgotówkowo."
  Ha ha, to jedna z najśmieszniejszych rzeczy jaką dziś zapewne przeczytam, papier jest jednak cierpliwy i zniesie wszystko.
  Jakkolwiek tekst przebywający treścią w okolicach socjalistycznego hymnu "Pust wsiegda budiet sołnce" :-) to muszę przyznać, że płaczkomaty to świetna koncepcja, sam mam aplikację inPostu a i mi "wypadły" wczoraj z niego dwie książki do algebry abstrakcyjnej. inPost akbar! ;-)

 6. Szkoda tylko że klienta maja w dopie….. Kurier zamienił listy przewozowe odwrotnie nakleil dostałem czyjąś paczkę a osoba inna moja. prosta sprawa – podmienić. Ale nie dla Inpost. Paczka która zginie już jest stracona w info Lini traktują jak intruza. Nigdy więcej!

 7. Warto dodać, bo niektórzy są wyczuleni na tym punkcie, że aby uruchomić aplikację, trzeba wyrazić zgodę na otrzymywanie pocztą elektroniczną/SMS/telefonicznie, informacji handlowych InPost, partnerów InPost oraz spółek należących do grupy Integer.

 8. Odbiór paczki powinien odbywać się jak płatność telefonem w sklepie. Przy nadawaniu paczki również i nawet z opcją wydruku etykiety adresowej.

 9. Ja tam jestem zadowolony. Mam na osiedlu z trzy paczkomaty, wybieram, który chce. W kolejce nie stoję. Pewnie przed świętami Bożego Narodzenia będzie większy problem, ale to w dużej mierze wina kupowania na ostatnią chwilę. Większość rzeczy, które kupuję przychodzi do paczkomatów. Pewnie mam szczęście, bo po komentarzach widzę, że wiele osób narzeka. Nic na to nie poradzę. Jednak na kurierów też wielu narzeka, na pocztę tak samo. Błędy i problemy będą zawsze. Wiem, że to wkurza, ale nie ma szans, że będzie lepiej.

 10. No dobra ale jak za pomocą aplikacji odebrać paczkę? Nie ma tam kodu odbioru ani co gorsza kodu QR. I tak muszę z maila wyświetlić kod. Skoro tak to po co mi ta aplikacja? Na maila/SMS dostaje także info o tym że paczka jest gotowa do odbioru.

  • No to nie ma żadnego sensu. Na stronie InPostu jest napisane że powinien przychodzić kod w postaci QR do odebrania paczk. Niestety taka rzecz się nigdy nie zdarzyła. Dodatkowo w artykule również jest wspomniane o tym kodzie który nie istnieje. Po kontakcie na infolinię InPostu została potwierdzona informacja że kod nie ma przychodzić do aplikacji tylko sms i mail

 11. Właśnie o płaciłem paczkę za pobranie przez aplikację, kurier przyniósł paczkę i chciał pieniądze powiedziałem że już o płaciłem zabrał paczkę i w konsekwencji paczka wróciła do nadawcy a moje pieniądze gdzieś przepadły, konsultanci nic nie pomogli tylko ściemniali , tragedia nie wierzcie w nowe funkcje

 12. Wszystko fajnie, tylko muszę podać swój numer telefonu i wyrazić zgodę na jedną z dwóch form reklamy.
  A sama aplikacja ogranicza się do wyświetlania powiadomień o paczce i nadania nazwy danej przesyłce co jest możliwe chyba w każdej darmowej aplikacji do śledzenia przesyłek.
  Jedyna różnica to możliwość opłacenia przesyłki pobraniowej.
  A gdyby tak móc otworzyć skrytkę za pomocą aplikacji i przeprowadzić cały proces odbioru na telefonie?
  Podchodzę do paczkomatu, klikam, pyk i otwarte. Zamykam i potwierdzam w apce że wszystko ok. A jeśli nie jest ok, to włącza się kamera z mikrofonem i mogę opowiedzieć jaki jest problem tak samo jak stojąc przy maszynie.
  Pomysł z samoczynnym otwieraniem paczki po GPS moim zdaniem jest słaby.
  Raz, że pozycja GPS lubi czasem skakać po mapie, a dwa, że paczkomaty są umieszczone często przy dużych sklepach/galeriach handlowych. Idąc na zakupy, nie chciałbym żeby się komuś otworzyła moja skrytka.
  Mój paczkomat jest wiecznie przepełniony i się zastanawiam, czy to ludzie nie spieszą się z odbiorem swoich paczek, czy tyle zamawiają :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *