Jak obniżyć podatek dochodowy na koniec roku?

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Jak obniżyć podatek dochodowy na koniec roku?

Zbliża się koniec roku, czyli czas rozliczeń firmowych. Wielu przedsiębiorców może szukać w tym okresie sposobów na oszczędności. Jak obniżyć podatek dochodowy w firmie na koniec roku?

Jak obniżyć podatek dochodowy w firmie na koniec roku?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na obniżenie podatku dochodowego (w przypadku JDG nie ma zresztą znaczenia, czy chodzi o koniec roku, czy o dany miesiąc) są zakupy firmowe. Wydatki na kupno określonych sprzętów można wliczyć w koszty uzyskania przychodu (o ile faktycznie przyczyniają się do utrzymania lub zwiększenia przychodów firmy). Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zakupy mogą być dobrym pomysłem. Mowa chociażby o większym niż zazwyczaj zatowarowaniu na koniec roku – właśnie z myślą o wliczeniu wydatku na towar w koszty i tym samym obniżenie podatku. Problem polega na tym, że w zeznaniu rocznym konieczne będzie wykazanie towarów i materiałów, które nie zostały zużyte lub sprzedane do końca roku. Jeśli przedsiębiorca zamówił zdecydowanie za dużo towaru, będzie musiał liczyć się z koniecznością uiszczenia dopłaty w zeznaniu rocznym.

Innym sposobem na to, jak obniżyć podatek dochodowy w firmie na koniec roku, jest darowizna. Przedsiębiorca może na przykład wesprzeć organizację dobroczynną lub kościół. Jeśli dokona darowizny jeszcze w grudniu, będzie mógł odliczyć pewną kwotę od dochodu uzyskanego w 2022 r. Należy jednocześnie pamiętać, żeby wartość darowizny na cele OPP czy na rzecz kultu religijnego nie przekroczyła 6 proc. dochodów z 2022 r. Co ciekawe, limit ten nie obowiązuje w przypadku działalności charytatywno-opiekuńczej kościoła.

Warto pamiętać, że darowiznę można przekazać (i potem odliczyć od dochodu) na rzecz edukacji. Podatek PIT można obniżyć również poprzez oddawanie krwi. Podobnie jak w przypadku darowizny na rzecz OPP czy kultu religijnego obowiązuje jednak limit 6 proc. dochodów z danego roku (przy czym wszystkie kwoty tych darowizn należy sumować).

Ulga sponsoringowa, B+R oraz IP Box

Jak jeszcze można obniżyć podatek dochodowy w firmie na koniec roku? Kolejnym sposobem jest skorzystanie z ulgi sponsoringowej. Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo lub według skali mogą odliczyć do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną, szkolnictwo wyższe i naukę.

Nie można też zapominać o ulgach B+R oraz IP Box – firmy, które prowadziły działalność badawczo-rozwojową lub tworzyły kwalifikowane prawa własności intelektualnej mogą obniżyć podatek lub skorzystać z preferencyjnej stawki na etapie rozliczenia rocznego.

Oczywiście sposobów na obniżenie podatku dochodowego w firmie jest więcej; mowa chociażby o popularnej uldze na Internet czy  uldze na odliczenie wydatków poniesionych na nabycie oraz obsługę terminala płatniczego w firmie.