To wystarczy, by mocno podnieść wartość sprzedawanego mieszkania. Potwierdzają to statystyki

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
To wystarczy, by mocno podnieść wartość sprzedawanego mieszkania. Potwierdzają to statystyki

Sprzedający mieszkanie zawsze chce uzyskać możliwie najwyższą cenę – z tego względu rosnącą popularnością cieszy się np. home staging. Okazuje się jednak, że można podnieść wartość sprzedawanego mieszkania w bardzo prosty sposób. Wystarczy zamontować… klimatyzację.

Jak w prosty sposób podnieść wartość mieszkania? Wystarczy klimatyzacja

Cena nieruchomości jest uzależniona od wielu różnych czynników. Do najbardziej oczywistych należy metraż, liczba pokoi czy kondygnacja; ogromne znaczenie ma też lokalizacja (i np. infrastruktura handlowo-usługowa) czy standard wykończenia mieszkania. Okazuje się jednak, że kupujący coraz częściej zwracają uwagę na… klimatyzację – tak przynajmniej wynika z raportu Otodom. Co więcej, wzrost popytu na nieruchomości wyposażone w klimatyzację jest też zauważalny w przypadku mieszkań na wynajem. Jak można przeczytać w raporcie, w maju 2024 r. przy filtrowaniu ofert nieruchomości w kilku dużych miastach Polski (Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach) mieszkania z klimatyzacją wybierano nawet o 40-70 proc. częściej niż przed rokiem. Wzrost zainteresowania potwierdza Agata Stachowiak z Otodom; zaznacza jednak, że nie jest to chwilowy trend:

Mówimy o liczbie wyświetleń o 10 proc. wyższej niż przed rokiem w przypadku mieszkań na wynajem i niemal takiej samej (11 proc.) dla domów na sprzedaż. Te stopniowe wzrosty popularności lokali z klimatyzacją śledzimy już od 2019 roku.

Co istotne, nieruchomości na wynajem lub sprzedaż, które mają zamontowaną klimatyzację, wciąż jest stosunkowo niewiele. Na portalu Otodom w maju aktywnych było łącznie 4,5 tys. ofert domów na sprzedaż posiadających klimatyzację; należy podkreślić, że mowa o ofertach z całej Polski, co przełożyło się na udział na poziomie 6,5 proc. całej bazy lokali z tego segmentu. Jeśli chodzi natomiast o mieszkania, to lokale z klimatyzacją stanowiły jeszcze mniej, bo 5,7 proc. wszystkich mieszkań na sprzedaż.

Jak jednak klimatyzacja przekłada się na cenę domu lub mieszkania na sprzedaż i czy faktycznie montaż klimatyzacji może znacząco podnieść wartość nieruchomości? Z raportu wynika, że przeciętna cena zakupu mieszkania z klimatyzacją jest aż o 25 proc. wyższa niż średnia dla całego rynku.

Jak jeszcze można podnieść wartość mieszkania?

O ile zakup i montaż klimatyzacji to spory wydatek, o tyle wartość sprzedawanego mieszkania można podnieść też na inne sposoby. Do najpopularniejszych należy naprawa drobnych usterek i awarii czy odświeżenie ścian. Warto też zadbać o to, by prezentowane mieszkanie było gruntownie wysprzątane i by nie znajdowały się w nim zbędne meble czy dodatki.