Jak przewozić psa lub kota w samochodzie i co na ten temat mówią przepisy?

Codzienne Moto Prawo Dołącz do dyskusji (359)
Jak przewozić psa lub kota w samochodzie i co na ten temat mówią przepisy?

Niektóre psy lubią jeździć z łapami na kierownicy, inne leżąc na tylnej półce. Widok czworonożnego pasażera w samochodzie nikogo już nie dziwi. Co na ten temat mówią przepisy o ruchu drogowym? Jak powinniśmy przewozić psa w samochodzie? I co z innymi czworonożnymi pupilami?

Bezpieczne przewożenie psa w samochodzie

Zabierając psa lub kota w podróż, nie należy zapominać, że w tym przypadku również obowiązują pewne regulacje prawne, którym taki czworonożny pasażer podlega. Choć przepisy o ruchu drogowym nie mówią na ten temat niczego wprost, to jednak są pewne ogólne zasady, którymi kierowcy przewożący psa lub kota powinni przestrzegać.

Pewne wytyczne odnajdziemy w art. 60 pkt 1 Kodeksu drogowego. Zabrania on kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Odnosząc to do sytuacji życia codziennego pies lub kot biegający po samochodzie luzem jest raczej mało bezpiecznym towarzyszem podróży. I nie chodzi tu nawet o sam fakt rozpraszania kierowcy, ale o niebezpieczeństwo jakie taki niezabezpieczony czworonóg może stworzyć podczas hamowania lub innego nagłego manewru. Z tego względu nie należy się dziwić, jeżeli jako kierowcy zostaniemy ukarani mandatem za tego typu działanie.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Jeżeli zamierzamy przewozić psa w samochodzie, trzeba rozsądnie zadbać o swoje i jego bezpieczeństwo. Należy pamiętać zarówno o jego wygodzie i komforcie, jak i komforcie jazdy pasażerów i kierowcy. Oczywiście dostępnych jest mnóstwo akcesoriów, które to umożliwiają. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest specjalna klatka, w której możemy umieścić psa lub kota. Nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne, bo w przypadku większych ras może pojawić się problem. Kolejnym rozwiązaniem są specjalne szelki. Pies, czy też kot raczej powinien być przewożony na tylnym siedzeniu lub w bagażniku, jeśli jego rozmiary na to pozwalają.

Planując podróż z czworonogiem, trzeba też pamiętać, że tutaj również mają zastosowanie przepisy dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Konsekwencje nieodpowiedniego przewożenie czworonoga mogą być więc dość poważne.