Jak przewozić psa lub kota w samochodzie i co na ten temat mówią przepisy?

Codzienne Moto Prawo dołącz do dyskusji (22) 18.11.2019
Jak przewozić psa lub kota w samochodzie i co na ten temat mówią przepisy?

Justyna Bieniek

Niektóre psy lubią jeździć z łapami na kierownicy, inne leżąc na tylnej półce. Widok czworonożnego pasażera w samochodzie nikogo już nie dziwi. Co na ten temat mówią przepisy o ruchu drogowym? Jak powinniśmy przewozić psa w samochodzie? I co z innymi czworonożnymi pupilami?

Bezpieczne przewożenie psa w samochodzie

Zabierając psa lub kota w podróż, nie należy zapominać, że w tym przypadku również obowiązują pewne regulacje prawne, którym taki czworonożny pasażer podlega. Choć przepisy o ruchu drogowym nie mówią na ten temat niczego wprost, to jednak są pewne ogólne zasady, którymi kierowcy przewożący psa lub kota powinni przestrzegać.

Pewne wytyczne odnajdziemy w art. 60 pkt 1 Kodeksu drogowego. Zabrania on kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Odnosząc to do sytuacji życia codziennego pies lub kot biegający po samochodzie luzem jest raczej mało bezpiecznym towarzyszem podróży. I nie chodzi tu nawet o sam fakt rozpraszania kierowcy, ale o niebezpieczeństwo jakie taki niezabezpieczony czworonóg może stworzyć podczas hamowania lub innego nagłego manewru. Z tego względu nie należy się dziwić, jeżeli jako kierowcy zostaniemy ukarani mandatem za tego typu działanie.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Jeżeli zamierzamy przewozić psa w samochodzie, trzeba rozsądnie zadbać o swoje i jego bezpieczeństwo. Należy pamiętać zarówno o jego wygodzie i komforcie, jak i komforcie jazdy pasażerów i kierowcy. Oczywiście dostępnych jest mnóstwo akcesoriów, które to umożliwiają. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest specjalna klatka, w której możemy umieścić psa lub kota. Nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne, bo w przypadku większych ras może pojawić się problem. Kolejnym rozwiązaniem są specjalne szelki. Pies, czy też kot raczej powinien być przewożony na tylnym siedzeniu lub w bagażniku, jeśli jego rozmiary na to pozwalają.

Planując podróż z czworonogiem, trzeba też pamiętać, że tutaj również mają zastosowanie przepisy dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Konsekwencje nieodpowiedniego przewożenie czworonoga mogą być więc dość poważne.

22 odpowiedzi na “Jak przewozić psa lub kota w samochodzie i co na ten temat mówią przepisy?”

  1. Jak napisać, żeby nic nie napisać. Brak choćby jednej konkretnej informacji.
    A akurat kwestia przewozu psa w samochodzie jest nieuregulowana prawnie w sposób jednoznaczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *