Legalna kultura: JustWatch – do Polski weszła wyszukiwarka filmów w Netflix, HBO GO czy nawet VOD.pl

Dobre wiadomości Technologie Dołącz do dyskusji (342)
Legalna kultura: JustWatch – do Polski weszła wyszukiwarka filmów w Netflix, HBO GO czy nawet VOD.pl

Napisała dziś do mnie e-maila sympatyczna pani z serwisu JustWatch z informacją, że na prośbę wielu użytkowników z Polski zdecydowano się uruchomić polską wersję serwisu.

Nie znałem go, natomiast odpaliłem, sprawdziłem i – krótko mówiąc – rewelacja. Znacie zapewne to uczucie, że bardzo chcielibyście obejrzeć jakiś film, odpalacie Netflixa – nie ma. Ale przecież Netflix to nie jest jedyny serwis strumieniujący w sieci, natomiast jest ich taka masa, że sama idea przeszukiwania krok po kroku wydaje się odpychająca.

Tutaj pojawiają się wygodne rozwiązania, takie jak CDA.pl, które na każdym kroku podkreśla jakim to ono nie jest pirackim serwisem, ale jakoś byłem w stanie znaleźć tam pirackie kopie praktycznie wszystkich interesujących mnie filmów.

JustWatch – polska wersja

Dlatego cieszy mnie, że w końcu powstała w pełni legalna usługa, która pozwala odnaleźć informacje o legalnych źródłach filmów i seriali. Przykładowo, nabrałem w ostatnim czasie ochotę, by przypomnieć sobie kultowy serial ‚Allo ‚Allo!. Za sprawą JustWatch nie tylko dowiedziałem się, że można go znaleźć w Horizon GO (i póki co tylko tam), ale też – wstyd się przyznać – w ogóle odkryłem taką usługę świadczoną przez UPC (Radek twierdzi, że wypowiedzenie umowy w UPC to droga przez mękę, a ja się chyba skuszę).

JustWatch jest dostępny w 33 krajach na całym świecie generując przy okazji około 10 milionów odsłon miesięcznie. Reklamy widoczne w serwisie można zlikwidować poprzez założenie konta. Najpewniej więc podstawowym modelem biznesowym są prowizje z przekierowywania widzów do serwisów ze streamingiem czy VOD.

JustWatch wkracza do Polski

Prócz najpopularniejszych usług pokroju HBO GO, Amazon Prime czy oczywiście Netfliksa (świeć Panie nad bitami Showmaxa), usługa odsyła również do wybranych serwisów VOD. Za niektórymi stoją giganci pokroju Google czy Apple, ale nie brakuje też serwisów nieco mniej rozpoznawalnych, a nawet lokalnych. Baza jest naprawdę duża i na chwilę obecną obejmuje ponad 15 000 tytułów, choć nie znalazłem na przykład ukochanego Alfa.

Choć JustWatch odpowiada na pytanie, gdzie obejrzeć, a nawet pozwala filtrować preferencje, przypominamy, że na pytanie o to, co warto obejrzeć, każdego dnia starają się odpowiadać nasze koleżanki i koledzy z rozrywka.blog.