Za niezatrudnienie kandydata na pracownika można dostać grzywnę

Firma Praca Dołącz do dyskusji
Za niezatrudnienie kandydata na pracownika można dostać grzywnę

Wydawałoby się, że proces rekrutacyjny to tylko formalność, a pracodawcy mają pełną swobodę w wyborze kandydatów. Nic bardziej mylnego! Przepisy zapewniają ochronę nie tylko osobom zatrudnionym, ale także tym dopiero starającym się o pracę. Tak, kandydat na pracownika również ma swoje prawa.

Pracodawcy mogą ponieść poważne konsekwencje finansowe za nieprawidłowości już na etapie rekrutacji. Kodeks pracy zabrania wszelkiej formy dyskryminacji podczas rekrutacji. Mimo to, jak pokazują raporty Państwowej Inspekcji Pracy, wciąż zdarzają się przypadki, w których pracodawcy stawiają na nieuzasadnione kryteria. Takie działania mogą wiązać się z karą grzywny w wysokości przynajmniej 3000 zł.

Nie tylko ogłoszenia o pracę mogą być polem do nadużyć, kandydat na pracownika ma swoje prawa także podczas rozmowy o pracę

Ogłoszenia o pracę bywają polem do nadużyć, podobnie jak pytania zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą naruszać przepisy. Pytania zadawane kandydatom nie powinny ingerować w ich prywatność. Pracodawcy nie powinni uporczywie pytać o plany rodzinne, poglądy polityczne i inne kwestie niezwiązane bezpośrednio z wykonywaną pracą. Kandydat nie powinien w trakcie rozmowy mieć poczucia wchodzenia przez kogoś z butami w jego życie prywatne.

Kodeks przewiduje szeroki katalog cech, które nie mogą być brane pod uwagę przy rekrutacji. Podobnie jak ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która odnosi się do określonych grup.

Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie itp. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio.

Oferty pracy powinny jasno określać wymagania dotyczące stanowiska, które są ściśle związane z wykonywaniem określonych obowiązków

Za przypadki dyskryminacji na etapie rekrutacji odpowiedzialny jest pracodawca. Bo to on odmówił pracy kandydatowi z powodu pewnej cechy, np. płci bądź wieku.

Dlatego aby uniknąć problemów związanych z nieprzestrzeganiem przepisów, pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na treść ogłoszeń o pracę i pytania zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Warto pamiętać, że równe traktowanie wszystkich kandydatów jest nie tylko wymogiem prawnym, ale także etycznym. Inwestowanie w uczciwy i przejrzysty proces rekrutacyjny może pomóc uniknąć grzywien i wzmocnić pozytywny wizerunek firmy.