ONZ chce walczyć z karą śmierci dla homoseksualistów. Na „nie”, poza Chinami i Arabią Saudyjską są również Stany Zjednoczone

Gorące tematy Zagranica Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (318)
ONZ chce walczyć z karą śmierci dla homoseksualistów. Na „nie”, poza Chinami i Arabią Saudyjską są również Stany Zjednoczone

Na trzydziestej szóstej sesji Rady Praw Człowieka ONZ przeprowadzono głosowanie w sprawie kary śmierci. Konkretniej chodziło o potępienie zastosowania kary śmierci w niektórych przypadkach, m.in. osób homoseksualnych lub upośledzonych umysłowo. Trzynaście państw zagłosowało przeciwko rezolucji, w tym USA. Kara śmierci za homoseksualizm. 

Największą uwagę skupiono na sytuacji małżeństw jednopłciowych. Tego typu związki w niektórych państwach m.in. w Sudanie, Jemenie czy Arabii Saudyjskiej podlegają karze śmierci, która jest wykonywana. W innych państwach, takich jak Katar, Afganistan czy Pakistan, osobom pozostającym w związkach jednopłciowych również grozi kara śmierci, jednakże zrezygnowano z jej wykonywania. Rada Praw Człowieka ONZ postanowiła podjąć kroki celem poprawy sytuacji osób homoseksualnych. Jak mówi Renato Sabbadini, dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów (ILGA):

„Fakt, że w niektórych państwach wielu ludzi może być skazanych na śmierć tylko dlatego, że kochają niewłaściwe osoby, jest bulwersujący”.

Dalej tłumaczy, że:

„Jest to bardzo ważny moment. Międzynarodowa społeczność wyraźnie dała do zrozumienia, że nie zgadza się, aby gdziekolwiek obowiązywały tak straszliwe prawa”.

27 za, a 13 przeciw

Z liczącej 47 członków Rady Praw Człowieka ONZ 27 było za przyjęciem rezolucji, a 7 wstrzymało się od głosu. Przeciwko rezolucji potępiającej karę śmierci zagłosowały Arabia Saudyjska, Botswana, Burundi, Bangladesz, Chiny, Egipt, Etiopia, Indie, Irak, Japonia, Katar, Stany Zjednoczone oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Część z tych państw, chociażby Stany Zjednoczone, tłumaczyły potem, że nie mogły zagłosować „za”, ponieważ rezolucja dotyczyła kary śmierci jako takiej, a nie jedynie jej zastosowania do osób homoseksualnych.

W drugim punkcie rezolucji czytamy, że:

„Wszystkie państwa, które jeszcze nie zniosły kary śmierci, powinny to rozważyć”.

Kara śmierci za homoseksualizm

Rezolucja potępia również nakładanie kary śmierci na osoby niepełnosprawne umysłowo, niepełnoletnie lub kobiety w ciąży. Państwa, w których nadal kara śmierci funkcjonuje, powinny również dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić, że nie będzie ona sankcją za: cudzołóstwo, apostazję lub bluźnierstwo. Państwa powinny też dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio zadbać o prawa osób stojących w obliczu kary śmierci. W szczególności poprzez „wypełnianie zobowiązań międzynarodowych, w tym prawa do równości i niedyskryminacji”.