Kobiety są lepszymi kierowcami. Są na to twarde dane

Moto Dołącz do dyskusji
Kobiety są lepszymi kierowcami. Są na to twarde dane

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w 2023 roku kobiety były sprawczyniami jedynie 23,7 proc. wszystkich wypadków drogowych. Ta statystyka jest bardzo ważna, gdyż oznacza, że mężczyźni powodują ponad trzy razy więcej niebezpiecznych zdarzeń na drodze niż kobiety. Kobiety jako kierowcy zawstydzają mężczyzn.

Liczby przeczą powszechnemu stereotypowi, zgodnie z którym panie są gorszymi kierowcami. Okazuje się, że kobiety prowadzą auta bardziej rozważnie i odpowiedzialnie, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo na drogach.

Statystyki mówią same za siebie. Kobiety jako kierowcy są lepsze

Instytut Transportu Samochodowego (ITS) postanowił przyjrzeć się, jak kobiety wypadają na tle mężczyzn jako kierowcy. Wyniki są jednoznaczne – kobiety, a w szczególności matki, prowadzą samochody bardziej odpowiedzialnie i bezpiecznie. Dlatego stereotyp, jakoby kobiety są gorszymi kierowcami, jest zdecydowanie nieuzasadniony.

Statystyki pokazują, że kobiety powodują trzy razy mniej wypadków niż mężczyźni. Analizując dane z 2023 roku, zauważymy, że kobiety spowodowały tylko niespełna jedną czwartą wypadków, podczas gdy mężczyźni byli odpowiedzialni za aż ponad 70 proc. z nich. W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 20 936 tego typu zdarzeń.

Jak zauważyła Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, badania Światowej Organizacji Zdrowia potwierdzają, że kobiety rzadziej ponoszą śmierć w wypadkach drogowych w porównaniu do mężczyzn. Ryzyko udziału w takim zdarzeniu, przeliczone na każdy przejechany kilometr, jest w przypadku kobiet od 2 do 4 razy mniejsze niż dla mężczyzn.

Matki jeżdżą spokojniej

Dopiero co świętowaliśmy Dzień Matki, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na matki prowadzące samochody. Okazuje się, że kobiety, a zwłaszcza matki wiozące dzieci, jeżdżą znacznie bezpieczniej i bardziej przewidywalnie. Za wszelką cenę chcą uniknąć ryzykownych sytuacji, dlatego częściej planują trasy z wyprzedzeniem, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko i stres związany z podróżą.

Matki zazwyczaj priorytetowo traktują bezpieczeństwo swoich dzieci. W związku z tym zwracają większą uwagę na przepisy ruchu drogowego, ograniczenia prędkości oraz zachowanie innych uczestników ruchu. Silne poczucie odpowiedzialności sprawia, że są bardziej skoncentrowane i ostrożne na drodze.

Mają większą podzielność uwagi

Kobiety wykazują większą cierpliwość podczas jazdy oraz mają lepszą podzielność uwagi. Umiejętność jednoczesnego kontrolowania sytuacji na drodze i opiekowania się dzieckiem sprawia, że mamy lepiej niż ojcowie radzą sobie w trudnych sytuacjach. Te cechy przyczyniają się do bardziej defensywnego i przewidywalnego stylu jazdy, co znacznie zmniejsza ryzyko spowodowania wypadku.