Partia rządząca obiecuje kolejne pieniądze dla uczniów – tym razem na wycieczki. Taki program już jednak istnieje

Edukacja Dołącz do dyskusji
Partia rządząca obiecuje kolejne pieniądze dla uczniów – tym razem na wycieczki. Taki program już jednak istnieje

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało kolejną, czwartą już obietnicę wyborczą. Tym razem PiS chce przeznaczyć kolejne pieniądze dla uczniów – obiecując, że jeśli wygra kolejne wybory, będzie dofinansowywać wycieczki dla każdego ucznia w Polsce. Problemy są jednak dwa – wycieczki są dwudniowe, a program został uruchomiony wcześniej. 

Kolejne pieniądze dla uczniów. Tym razem na wycieczki edukacyjne

To już kolejny dzień „konkretów” wyborczych PiS. Najnowsza propozycja PiS zakłada kolejne pieniądze dla uczniów w ramach programu „Bon szkolny – Poznaj Polskę”. Jak twierdzi Prawo i Sprawiedliwość, po wygranych wyborach rządzący będą dofinansowywać dwudniowe wycieczki edukacyjne „dla każdej klasy, dla każdego ucznia w Polsce”. Na Twitterze PiS tłumaczyło równocześnie, że

Inwestujemy w młodych ludzi, aby mogli z dumą odwoływać się do własnej kultury, historii, osiągnięć Polski, a także czuli dumę z bycia Polakiem, polskiego języka i symboli narodowych.

Program (nawet gdyby był nowy, a nie jest – o czym za chwilę) nie wydaje się zbyt rewolucyjny. Po pierwsze trzeba byłoby zadać sobie pytanie, czy dwudniowa wycieczka raz na rok faktycznie przyczyniłaby się w jakikolwiek sposób do „dumy z bycia Polakiem”. Po drugie, można zakładać, że wycieczki mogłyby się odbywać tylko w bardzo konkretne miejsca – przy czym spora część z nich prawdopodobnie niespecjalnie interesowałaby uczniów. Wreszcie po trzecie – taki program… już istnieje.

PiS jest już tak leniwy, że zapowiada program, który już de facto istnieje

W ramach Polskiego Ładu rządzący zapowiedzieli – i wdrożyli – program „Poznaj Polskę”. Jego celem było wsparcie szkół w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Tym samym w oficjalnym opisie dotychczasowego programu mniejszy nacisk położono na kwestie patriotyczne i „bycie z dumy Polakiem”.

Jak można przeczytać na stronie gov.pl,

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia.

O dofinansowanie muszą zawnioskować szkoły; wycieczki podlegają dofinansowaniu w wysokości 80 proc. kosztów Dofinansowanie można otrzymać zarówno na wycieczkę dwudniową, jak i jednodniową i trzydniową – choć w przypadku tej ostatniej koszt zakwaterowania i wyżywienia ucznia nie może wynieść więcej niż 150 zł na dobę.

Co więcej, program jest w trakcie realizacji – na przykład na rok 2023 zarezerwowano na ten cel 50 mln zł. Tym samym albo PiS nie ma kompletnie pomysłu na swój program wyborczy, albo wychodzi z założenia, że i tak nie musi robić nic więcej, by utrzymać swoją grupę wyborców.