Milionerzy oddadzą kolejny milion. Jednak czy nazwa programu w pełni oddaje wysokość wygranej?

Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (30) 19.03.2018
Milionerzy oddadzą kolejny milion. Jednak czy nazwa programu w pełni oddaje wysokość wygranej?

Tomasz Laba

Hubert Urbański, w krótkim spocie reklamowym poinformował, że w Milionerach znowu padła główna wygrana. Milion złotych trafi do szczęśliwego uczestnika jednak tylko w teorii. Gdybyśmy mieli być do bólu szczerzy, to nazwa programu nie do końca oddaje przelew na konto zwycięzcy.

Milionerzy to jeden z popularniejszych programów, który jest emitowany na antenie TVN. Pierwsze odcinki, które emitowano jeszcze pod koniec lat 90., cieszyły się ogromną popularnością. Teleturniej wypromował również Huberta Urbańskiego, który stał się niekwestionowaną twarzą stacji. Format wrócił na antenę po kilkuletniej przerwie, aby ponownie bić rekordy oglądalności.

Niestety, pomimo ogromnej popularności, polska edycja teleturnieju nie obfituje w główne wygrane. Jak do tej pory, jedynym zwycięzcą pełnego miliona jest Krzysztof Wójcik. Wygrana padła w odcinku wyemitowanym 28 marca 2010 roku, a więc niemal dokładnie 8 lat temu. Szczęśliwe pytanie dotyczyło instrumentu, na którym gra Czesław Mozil. Pytanie o milion złotych padało zdecydowanie częściej. Jeśli liczyć wszystkie specjalne odcinki programu, obok powyższego pytania o akordeon, padło ono jeszcze 15 razy. Uczestnicy, co zrozumiałe, na tym etapie gry nie lubią ryzykować i często wolą odejść z bezpieczną kwotą 500 tysięcy złotych.

TVN wyemitowało krótki spot reklamowy, w którym Hubert Urbański informuje, że drugi raz w historii programu padła główna wygrana. Wciąż nie wiemy, kiedy odcinek z pytaniem za milion złotych zostanie wyemitowany. Biorąc pod uwagę, że do okrągłej rocznicy pierwszego miliona został niemal tydzień, można przypuszczać, że emisja będzie miała miejsce właśnie 28 marca.

Milionerzy – czy zwycięzca faktycznie wygrywa milion?

Oczywiście główna wygrana w programie wynosi okrągły milion złotych. Ze względów marketingowych oczywiście organizatorzy nie informują, że chodzi o milion złotych brutto. Zajrzyjmy do regulaminu programu:

§ 7.2 Organizator wyda Finaliście zdobytą przez niego Nagrodę pomniejszoną o wartość należności publicznoprawnych (podatków), jakie pobiera i odprowadza Organizator w związku z przekazaniem Finaliście Nagrody w Konkursie. Nagrody zostaną przekazane Finalistom na wskazany przez nich rachunek bankowy lub przesłane przekazem pocztowym – w terminie 2 miesięcy od daty pierwszej emisji ostatniego odcinka Audycji ukazującego tego Finalistę uzyskującego prawo do Nagrody.

Po wysokość podatku od wygranego miliona należy sięgnąć do art. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi:

Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego – w wysokości 10% wygranej lub nagrody

Łatwo zatem obliczyć, że szczęśliwy uczestnik otrzyma przelew w wysokości 900 tysięcy złotych.

Gdzie i kiedy oglądać Milionerów?

Program Milionerzy jest emitowany od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.55 w stacji TVN. Można go również znaleźć w ramach należącej do TVN platformy internetowej player.pl.

Fot. tytułowa: Materiały promocyjne teleturnieju Milionerzy/TVN