Konsultanci Philipiak dzwonią pod numery wygenerowane losowo?

Zakupy dołącz do dyskusji 04.04.2015
Konsultanci Philipiak dzwonią pod numery wygenerowane losowo?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Niedawno pisaliśmy o problemach firmy Philipiak z UOKiK, które dotyczyły zapraszania na pokazy ludzi, którzy nie wyrażali na to zgody. Poznaliśmy stanowisko firmy w tej sprawie.

Wiele osób skarżyło się na konsultantów firmy Philipak w UOKiKgdyż dzwonią oni do ludzi o dość dziwnych porach, a pomimo wyrażenia prośby o wypisanie ich z systemu telefony były ponawiane. Minusem jest także fakt, że telefony przychodzą z numerów zastrzeżonych, co oznacza, że nie można ich zablokować u operatora ani w telefonie, jeśli mamy taką możliwość. Konsultant pytany skąd firma ma numer abonenta, dowiaduje się, że został on wygenerowany losowo przez komputer.

Prawo, od grudnia 2014 roku, zabrania dzwonienia i wysyłania wiadomości e-mailem treści marketingowych bez zgody użytkownika numeru lub adresu poczty elektronicznej. Większość firm próbuje obejść ten zakaz, zagajając rozmowę na różne tematy, a dopiero po pewnym czasie konsultanci pytają, czy abonent nie zgodziłby się uczestniczyć w prezentacji produktów mających wpłynąć na poprawę stanu zdrowia lub samopoczucia.

Każdy, w podobnym przypadku, ma prawo zażądać od konsultanta wypisania nas z bazy klientów, a jeśli numer jest generowany losowo, to wniosek o wyraźne zaznaczenie w systemie, że abonent nie życzy sobie kontaktów, powinien skutkować zaprzestaniem otrzymywania podobnych ofert. Jeśli tak się nie stanie, to można wystąpić do UOKiK z prośbą o wpłynięcie na daną firmę. Każdy taki sygnał potwierdzi, że mimo zakazów firmy nękają abonentów uporczywymi telefonami, a to może skutkować nałożeniem wysokich kar.

Tłumaczenie firmy Philipiak, a także kilku innych, że numery są losowane, mija się z prawdą za każdym razem, gdy dzwoniący człowiek zwraca się do anonimowego przecież właściciela numeru… jego imieniem, a często i nazwiskiem! Jeśli w takim przypadku telemarketer twierdzi, że nie mają żadnej bazy danych, z której wynika, że abonent gdzieś kiedyś wyraził zgodę na przetwarzanie swoich danych, a baza ta została kupiona przez firmę dzwoniącą, to mija się z prawdą! Każdy ma obowiązek rzetelnego poinformowania rozmówcy o pochodzeniu jego danych.

Jeśli masz dość nachalnych telemarketerów, nękają Cię uporczywe telefony, a firmy, mimo zakazu dzwonienia nadal telefonują, to skontaktuj się z naszymi prawnikami, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl. Zawsze chętnie doradzą i pomogą.

Zdjęcie pochodzi z serwisu shutterstock.com