Ministerstwo zleciło kontrolę bezpieczeństwa budynków z tzw. wielkiej płyty. Czy tysiące Polaków żyje w niebezpieczeństwie?

Nieruchomości Dołącz do dyskusji (6)
Ministerstwo zleciło kontrolę bezpieczeństwa budynków z tzw. wielkiej płyty. Czy tysiące Polaków żyje w niebezpieczeństwie?

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zleciło zbadanie stanu technicznego i szeroko pojętego bezpieczeństwa, odnoszącego się do bloków z tzw. wielkiej płyty. Kontrola budynków z wielkiej płyty wypadła dobrze, a na pewno uspokajająco. Takie konstrukcje, według badań, nie zagrażają bezpieczeństwu.

Kontrola budynków z wielkiej płyty

Jak przekazuje na swojej stronie resort, w Polsce znajduje się aż 60 tys. budynków z wielkiej płyty. 80% z nich wykonano w technologii płyt trójwarstwowych. Instytut Techniki Budowlanej sprawdził 300 budynków w województwach, w których jest najwięcej takich budynków, czyli w województwie mazowieckim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim.

Wiceminister Artur Soboń zaznacza, że

Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość. Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo tych budynków. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu tego raportu, ci, którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli tę wiedzę, którą im w raporcie przekazujemy wykorzystać do tego, aby takimi budynkami zarządzać w taki sposób, aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia

Dodał on również, że pomimo braku zagrożenia, należy o takie budynki dbać. Instytut Techniki Budowlanej dzięki przeprowadzonemu badaniu wytworzył również kryteria, które umożliwią sprawne kontrole okresowe budynków z wielkiej płyty w przyszłości. Wiceminister zapowiedział również zmiany w ustawie o termomodernizacji i remontach. Mają one umożliwić finansowanie wzmocnień płyt trójwarstwowych podczas prac termomodernizacyjnych.

Opinia ITB

Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, Robert Geryło, omówił procedurę diagnostyczną i zaznaczył, że budynki z wielkiej płyty są trwałe. Dodał również, iż

Istotna jest jakość betonu i właściwości ochronne betonu wobec zbrojenia. Badane próbki są zadawalające

Odpowiednie szkolenia dla właścicieli i rzeczoznawców z dodatkowych zaleceń do kontroli budynków z wielkiej płyty ruszą marcu w tego roku.

Wyniki kontroli są uspokajające i w pewnym sensie zadowalające. Z pewnością uspokoją one mieszkańców budynków tego typu. Należy jednak zaznaczyć, iż nie przebadano wszystkich budynków w Polsce, a jedynie niewielką część z nich.