Ruszają masowe kontrole skarbówki w całej Polsce. Mandat będą mogli otrzymać nawet przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność

Gorące tematy Firma Podatki Dołącz do dyskusji (106)
Ruszają masowe kontrole skarbówki w całej Polsce. Mandat będą mogli otrzymać nawet przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność

Mnóstwo firm tymczasowo zamknęło się ze względu na rządowe obostrzenia, sporo natomiast działa w ograniczonym zakresie (najlepszym przykładem są lokale gastronomiczne). Mimo to fiskus postanowił ruszyć na łowy – właśnie na początku roku, właśnie w momencie, gdy wielu przedsiębiorców w ogóle walczy o przetrwanie. Masowe kontrole skarbówki ruszyły w całej Polsce.

Kontrole skarbówki w styczniu w całej Polsce. Akcja miała rozpocząć się już wczoraj

Jak donosi „Puls Biznesu”, szefowie izb administracji skarbowej mieli przedstawić podległym im jednostkom – urzędom celno-skarbowym – wytyczne dotyczące styczniowej kontroli w firmach. Z wytycznych i przedstawionego urzędom harmonogramu wynika też, że kontrole skarbówki w całej Polsce mają potrwać od 11 do 29 stycznia – co oznacza, że kontrolerzy mieli ruszyć w teren już wczoraj. Kierownictwo skarbówki nakazuje postępowanie mandatowe – i to niezależnie od tego, czy działalność firmy została zawieszona, czy też nie. Należy jednak zaznaczyć, że kontrole w firmach, które zawiesiły działalność, mają ruszyć odrębnie – rozpoczną się na początku przyszłego miesiąca i potrwają do 15 lutego. Jak podaje „PB”, eksperci mają nie mieć wątpliwości, że cel masowych kontroli jest jeden – czyli podreperowanie budżetu państwa.

Mandat od urzędu skarbowego. Za co można go dostać i czy trzeba go przyjmować?

Z racji tego, że kontrole skarbówki ruszają w całej Polsce, przedsiębiorcy powinni wiedzieć, za co mogą dostać mandat od urzędu skarbowego. Po pierwsze i najważniejsze – mandatu nie trzeba na ogół przyjmować. Może on zostać nałożony jedynie wtedy, gdy nie ma żadnych wątpliwości co do okoliczności i sprawcy wykroczenia, a podatnik przyjął go i tym samym przyznał się do zarzucanych mu czynów. Przedsiębiorca powinien natomiast przyjąć mandat w sytuacji, gdy popełnione przez niego wykroczenie skarbowe odznacza się znaczną szkodliwością społeczną i zostało popełnione umyślnie.

W sytuacji gdy przedsiębiorca odmówi przyjęcia mandatu od urzędu skarbowego – niezależnie, czy było to wykroczenie o znikomej szkodliwości czy też o znacznej – sprawa zostaje skierowana do sądu. Wygląda zatem na to, że kontrole skarbówki w całej Polsce akurat w styczniu to dla przedsiębiorców – paradoksalnie – dobra wiadomość, bo projekt ustawy zakazującej odmowy przyjęcia mandatu (chodzi o nowelizację postępowania w sprawach o wykroczenia) dopiero będzie procedowany.

Mandat od urzędu skarbowego jest nakładany za wykroczenia podatkowe. Najczęściej – za nierzetelne lub wadliwe prowadzenie ksiąg podatkowych, uporczywe niewpłacanie podatku w terminie, nieterminowe składanie deklaracji podatkowych (lub złożenie fałszywych informacji w zeznaniu podatkowym) czy za niedopełnienie obowiązków związanych z kasą fiskalną. O tym ostatnim powinni pamiętać przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne czy hotele. Jeśli nie pospieszyli się ze złożeniem wniosku o to, by kasy fiskalne online zostały odroczone, to muszą ją stosować od 1 stycznia 2021 r.

Oczywiście jeśli kontrolerzy skarbówki nie znajdą żadnych nieprawidłowości, przedsiębiorca nie otrzyma mandatu. Wiadomo jednak, że czasem kontrolerzy bywają szczególnie nadgorliwi – i niewykluczone, że ze względu na wytyczne otrzymane od kierownictwa, tak będzie i tym razem.