Dziwię się, że ktoś w 2020 roku może nie chcieć robić automatycznych kopii zapasowych danych do chmury – tym bardziej za darmo

Lokowanie produktu Prywatność i bezpieczeństwo Technologie dołącz do dyskusji (237) 04.06.2020
Dziwię się, że ktoś w 2020 roku może nie chcieć robić automatycznych kopii zapasowych danych do chmury – tym bardziej za darmo

Paweł Mering

Trzymanie wszystkich wrażliwych danych na dysku, nawet na komputerze wyposażonym w odpowiednio skonfigurowany i zaktualizowany program antywirusowy, nie jest zbyt przemyślane. Jedyną pewną metodą na zabezpieczenie plików jest robienie kopii zapasowych, najlepiej od razu do chmury.

Kopia zapasowa danych w chmurze

Utrata ważnych danych czeka kiedyś prawdopodobnie każdego, kto nie przejmuje się robieniem kopii zapasowych. Zawodny jest zarówno sprzęt, który może ulec awarii, ale także i nasze wyczulenie na zagrożenia – łatwo przecież otworzyć niewłaściwego e-maila, czy pobrać plik zawierający wirusa.

Zaszyfrowanie przez tzw. ransomware ważnych plików, zarówno danych służbowych, jak i osobistych, ale nawet i przypadkowe ich usunięcie, skłoni najbardziej zagorzałego przeciwnika robienia kopii zapasowych do zmiany swoich nawyków. Zwykło się przecież nawet mówić, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które służą do robienia kopii zapasowej danych w chmurze. Na tle konkurencji pozytywnie wyróżnia się rozwiązanie Cloud Backup od nazwa.pl. Usługa jest w pełni autonomiczna i niezależna od innych platform, w przeciwieństwie do niektórych rozwiązań konkurencyjnych.

Cloud Backup od nazwa.pl

Cloud Backup to profesjonalne narzędzie, które służy do wykonywania kopii zapasowych danych w chmurze. Rozwiązanie przeznaczone jest dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows (7-10), a pojemność wirtualnego dysku to aż 1 TB.

Z platformy korzystać można za pomocą dedykowanej internetowej aplikacji, która wyposażona jest w intuicyjny panel użytkownika i pozwala na pełną automatyzację procesu wykonywania kopii zapasowych.

kopia zapasowa danych w chmurze nazwa
Tak prezentuje się główny ekran aplikacji

Do zalet systemu z pewnością należy prostota jego budowy wraz z jednoczesnym dopracowaniem podstawowych modułów. Użytkownik nie musi zajmować się szczegółową konfiguracją, a jedynie skupić na wybraniu dogodnych ustawień co do plików, których kopie zapasowe chce wykonać, a także harmonogramu tego procesu.

Mowa tutaj o kopiach zapasowych, a nie pojedynczej kopii, bowiem Cloud Backup od nazwa.pl pozwala na tworzenie codziennych kopii danych. Zastosowane rozwiązania techniczne pozwalają na „rozbicie” plików na odpowiednie bloki, przez co zmiany w plikach, na przykład z kolejnych dni, nie są zapisywane jako całość. Do chmury wysyłany jest najpierw plik bazowy, a następnie same zmiany.

Pozwala to na możliwość odtworzenia i pobrania żądanej wersji pliku, na przykład dokumentu tekstowego, z niemalże dowolnego dnia, aż do 90 dni wstecz, z jednoczesną oszczędnością miejsca na wirtualnym dysku.

Proste na zewnątrz, złożone w środku

System wykonywania kopii zapasowych w chmurze od nazwa.pl jest bardzo efektywny. Informacje wysyłane na serwer są kompresowane, a także fragmentowane, co pozwala na takie zarządzanie przestrzenią, by można było „zmieścić” jak najwięcej informacji, bez ryzyka szybkiego przepełnienia wirtualnego dysku.

Cloud Backup od nazwa.pl jest wyjątkowo bezpieczną platformą. Dane są szyfrowane, a sam dostęp do nich oparty jest o dwupoziomową weryfikację. Dla przykładu, aby z poziomu panelu administracyjnego aplikacji usunąć plik, należy dodatkowo wprowadzić specjalny, jednorazowo generowany kod, który pojawi się w Panelu Klienta na stronie internetowej nazwa.pl. Uniemożliwia to usunięcie ważnych danych, nawet gdy uda się przełamać zabezpieczenia samego komputera.

Bezpieczeństwo rozciąga się również na fizyczne miejsce przechowywania danych. Firma nazwa.pl w odniesieniu do systemu Cloud Backup korzysta z centrów danych w Krakowie, Warszawie i Amsterdamie, które są ze sobą połączone światłowodowo, a także spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Jak skorzystać?

Instalacja Cloud Backup od nazwa.pl jest bardzo łatwa. Co istotne, nie trzeba od razu kupować dostępu do usługi. Cennik dostępny jest na odpowiedniej stronie internetowej, ale – tu warto pochwalić twórców – z Cloud Backup można korzystać za darmo przez 30 dni. Skorzystanie z funkcji testowania nie wymaga rejestracji, ani podawania swoich danych, numerów kart kredytowych czy uruchamiania subskrypcji.

Wersja trial pozwala na wykonywanie niemalże wszystkich czynności, z wyjątkiem tych, które wymagają dodatkowej autoryzacji. Wówczas można założyć konto w nazwa.pl i podpiąć już zainstalowaną kopię programu.

Warto skorzystać z aplikacji i samemu zobaczyć jak łatwe i przyjemne jest pełne zadbanie o bezpieczeństwo swoich danych. Firma nazwa.pl robi krok naprzód i oferuje rozwiązanie, które jest w stanie obsłużyć w zasadzie każdy użytkownik komputera.

Materiał powstał we współpracy z Nazwa.pl.