Możesz wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami, rodzeństwem, a nawet z obcą osobą. Jest jednak kilka warunków

Finanse Nieruchomości dołącz do dyskusji (21) 14.02.2020
Możesz wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami, rodzeństwem, a nawet z obcą osobą. Jest jednak kilka warunków

Edyta Wara-Wąsowska

Osoby, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, mogą wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami. To raczej rzadko spotykane rozwiązanie, ale jak najbardziej możliwe – oczywiście przy spełnieniu kilku warunków. Należy jednak pamiętać, że zaciągnięcie kredytu razem z rodzicami ma też pewne wady. 

Kredyt hipoteczny z rodzicami. Kiedy jest to możliwe?

Najczęściej decydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego z małżonkiem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zaciągnięcie takiego zobowiązania jest możliwe także z rodzicami. Jest to jednak uzależnione od kilku czynników.

Oczywiście zarówno dziecko jak i rodzice powinni mieć stałą pracę, a tym samym – stały dochód. Można się jednak spodziewać, że dochody rodziców będą po prostu wyższe, a ich historia kredytowa – bogatsza, dzięki czemu zdolność kredytowa wzrośnie.

Należy jednak pamiętać o tym, że istotny jest także wiek kredytobiorcy. Głównie dlatego, że kredyt hipoteczny najczęściej jest zobowiązaniem zaciąganym na 20-30 lat. Wiele banków wyznacza z tego względu górną granicę wieku kredytobiorcy. Najczęściej jest to 70-75 lat. Niestety nie chodzi jednak o wiek, w którym można zaciągnąć zobowiązanie, a o wiek, jaki można osiągnąć w dniu spłacania ostatniej raty. To może utrudniać wzięcie kredytu hipotecznego z rodzicami, jednak z drugiej strony – wystarczy wtedy skrócić czas spłaty np. do 15 lat. Naturalnie jednak wiąże się to z wyższą ratą kredytu, dlatego łączne dochody kredytobiorców powinny być w miarę wysokie. Rozwiązaniem może być też poszukiwanie oferty, w której granica wieku jest wyższa (np. 80 lat).

Kredyt hipoteczny można wziąć także z osobą niespokrewnioną

Warto jednocześnie zdawać sobie sprawę z faktu, że kredyt hipoteczny z rodzicami czy z małżonkiem to wcale nie jedyne wyjście. Równie dobrze można zaciągnąć zobowiązanie razem z rodzeństwem czy nawet z kompletnie niespokrewnioną osobą. Przepisy prawa tego nie wykluczają.

Każdy odpowiada za spłatę zobowiązania

Z zaciągania kredytu hipotecznego z innymi osobami wynika jednak to, że wszyscy mają prawo do korzystania z nieruchomości, a także – że każdy odpowiada za spłatę zobowiązania. Co ważne, banki nie wnikają w to, kto tak naprawdę finansuje raty i czy np. kredytobiorcy składają się na nią w równym stopniu. Należność ma po prostu zostać uiszczona w terminie.

Należy też pamiętać, że umowę kredytu hipotecznego można po jakimś czasie renegocjować – tak, by ostatecznie został tylko jeden kredytobiorca. Musi on jednak w takim momencie posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Może się nawet okazać, że nowe warunki kredytu będą korzystniejsze, a okres spłaty zostanie wydłużony.

21 odpowiedzi na “Możesz wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami, rodzeństwem, a nawet z obcą osobą. Jest jednak kilka warunków”

  1. Gdzie dadzą kredyt do 70, 75, a nawet 80 roku życia? U mnie w mBanku powiedzieli jasno – musi pan spłacić całość do przejścia na emeryturę i ani jednego dnia później. I to mimo że mamy dwójkę dzieci, czyli szansa na wsparcie emerytów rośnie.

    • Witam,akurat w mBanku ostatnia rata kredytu musi być spłacona przed 67r. życia najstarszego kredytobiorcy, więc ten bank odpada w porównaniu do innych banków. Na przykład w Santanderze nie ma wymogu wiekowego(drogi bank, nie dość, że słaba oferta z wysoką prowizją to jeszcze drogie ubezpieczenie na życie), w Aliorze kredyt jest do 80r. życia(ale ten bank obcina dochód po przejściu przez kredytobiorcę na emeryturę, a w dodatku bank jest drogi), w ING/MILLENNIUM/BNP maksymalnie do 75r. życia i tam są obecnie najlepsze oferty, widzę, że jest Pan z Poznania, więc jeżeli jest Pan zainteresowany tematem kredytu prosze śmiało dzwonić 785806086. Jestem pośrednikiem finansowym i nie pobieram prowizji Pana kosztem, a mam możliwość złożenia kilku wniosków jednocześnie.

    • Mojemu ojcu dali kredyt na emeryturze na 12 lat na duży dom, bardzo korzystne warunki, więc da się…
      A no , tylko , że przeszedł na emeryturę w wieku 48 albo 49 lat hahah

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *