Możliwe że już wiadomo, kiedy najpóźniej ruszy Kredyt na start. Chodzi o program jednego z deweloperów

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Możliwe że już wiadomo, kiedy najpóźniej ruszy Kredyt na start. Chodzi o program jednego z deweloperów

Jeden z internautów znalazł na stronie polskiego dewelopera wpis sugerujący, że program Kredyt na start ruszy we wrześniu. Czy jednak na pewno ofertę dewelopera należy odczytywać w ten sposób?

Kredyt na start ruszy najpóźniej we wrześniu? To może sugerować oferta jednego z deweloperów

Zgodnie z zapowiedziami Kredyt na start ma ruszyć w drugiej połowie roku – na razie jednak, mimo opublikowanego projektu ustawy, Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie podało konkretnej daty. Jeden z internautów uważa jednak, że zrobiła to firma deweloperska Atal.

https://twitter.com/BetonoweZloto/status/1780665225579999314

Wszystko przez program mieszkaniowy „Decyzja na raty”, o wdrożeniu którego Atal poinformował na początku kwietnia. Dzięki niemu osoba zainteresowana zakupem mieszkania od dewelopera może zarezerwować wybrany lokal już teraz (z gwarancją ceny), a decyzję o zakupie podjąć ostatecznie we wrześniu. Jednocześnie potencjalny kupujący ma dokonywać regularnych wpłat na rachunek powierniczy – choć jeśli ostatecznie zrezygnują z zakupu nieruchomości, wszystkie środki zostaną im zwrócone. Jak na stronie firmy twierdzi Angelika Kliś, członkini zarządu,

Choć forma i termin wprowadzenia nowych dopłat nie są jeszcze pewne, to część klientów planuje z nich skorzystać. Jednakże osoby te stoją przed dylematem. Czekać na dopłaty i ryzykować mniejszym wyborem mieszkań oraz wyższymi cenami? Czy może kupić teraz, biorąc kredyt bez dofinansowania? Nasz program jest dla nich optymalnym rozwiązaniem. Pozwala podjąć strategiczną decyzję niejako na raty i poczekać na rozwój sytuacji.

Na swojej stronie deweloper zapewnia też, że mieszkaniowy program firmy nie zamyka klientom drogi do ubiegania się o państwową dopłatę do kredytu, gdy jej zasady „będą już oficjalnie znane”. Program „Decyzja na raty” ma obowiązywać do końca września.

Czy to oficjalne potwierdzenie tego, że deweloperzy doskonale wiedzą już, że Kredyt na start ruszy najpóźniej we wrześniu? Nie – ale nie da się ukryć, że firmy deweloperskie prawdopodobnie były mocno zaangażowane w proces konsultowania projektu i być może faktycznie wiedzą nieco więcej lub są w stanie (na podstawie posiadanych przez siebie informacji) przewidzieć, kiedy program najpóźniej wejdzie w życie. Na oficjalne informacje najprawdopodobniej jeszcze poczekamy.

To, kiedy ruszy program, jest istotne nie tylko dla kupujących i deweloperów, ale też dla banków

Warto jednocześnie pamiętać, że data startu nowego programu dopłat będzie istotna nie tylko dla kupujących czy deweloperów, ale też – dla banków, które muszą przygotować się do wdrożenia nowej oferty. W poprzednim roku, gdy wchodził w życie Bezpieczny Kredyt, banki nie miały zbyt wiele czasu na stworzenie systemu – co, w połączeniu z ogromnym zainteresowaniem programem, poskutkowało sporymi zatorami w wydawaniu decyzji kredytowych.