Likwidacja 500 plus i cięcia w transferach socjalnych albo podwyżka podatków. Rząd może czekać trudny wybór

Codzienne Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji
Likwidacja 500 plus i cięcia w transferach socjalnych albo podwyżka podatków. Rząd może czekać trudny wybór

Większość Polaków nie wyobraża już sobie zlikwidowania 500 plus. Ekonomista Andrzej Rzońca ostrzega jednak, że w niedalekiej perspektywie konieczna może być likwidacja 500 plus i generalne cięcia w programach socjalnych. Jego zdaniem alternatywa jest prosta – czyli podwyżka podatków.

Likwidacja 500 plus może okazać się konieczna

Program Rodzina 500 plus, w ramach którego wypłaty rozpoczęły się już w 2016 r., tak mocno wpisał się w świadomość Polaków, że większość osób nie wyobraża sobie, by świadczenia przestały być wypłacane. Ekonomista Andrzej Rzońca, były członek RPP, w rozmowie z wyborcza.biz przekonuje jednak, że likwidacja 500 plus może okazać się konieczna. Jego zdaniem wraz z końcem inflacji pojawi się „ogromna dziura budżetowa”, którą trzeba będzie łatać latami. Dodatkowo ekonomista wskazuje, że Polska stoi przed groźbą powrotu do grupy gospodarek wschodzących, a także dalszego osłabienia złotówki. Z tego względu, jak tłumaczy, rząd powinien podjąć odpowiednie kroki.

Jakie są możliwe rozwiązania? Pierwszym są cięcia w programach socjalnych. Jak wskazuje Rzońca, tylko z tytułu 500 plus co roku z budżetu państwa ubywa 40 mld zł. Z kolei na trzynastą i czternastą emeryturę – kolejne 20 mld zł. A przecież programów socjalnych jest znacznie więcej; należy do nich chociażby Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wprowadzony w ramach Polskiego Ładu. Dodatkowo rząd ma w zwyczaju przyznawanie okazjonalnych „dodatków”. Najświeższym przykładem jest 3 tys. zł jednorazowego dodatku do węgla (a podobny dodatek maja otrzymać też ogrzewający dom pelletem czy olejem opałowym). Jeśli zatem rządowi będzie zależało na podreperowaniu stanu budżetu (który zdaniem ekonomisty może być za jakiś czas w bardzo złym stanie, ponieważ niższa inflacja to też niższe wpływy do budżetu), to likwidacja 500 plus albo cięcia w innych programach socjalnym mogą okazać się konieczne.

Czy jest jakaś alternatywa? Jak wskazuje Rzońca, innym rozwiązaniem jest podwyżka podatków. Jego zdaniem jednak społeczeństwo powinno móc świadomie wybrać, którą opcję woli.

Likwidacja 500 to prawdopodobnie koniec rządów partii, która się na to zdecyduje

Jest tylko jeden problem – nawet, jeśli cięcia w programach socjalnych okażą się konieczne, w tym momencie mało prawdopodobne jest, by jakikolwiek rząd odważył się zlikwidować 500 plus. Skutek byłby łatwy do przewidzenia – szybko koniec rządów danego obozu.

Teoretycznie zatem można próbować oszczędzać na innych programach socjalnych. Łatwo się jednak spodziewać, że ich beneficjenci również mogą mocno przed tym protestować. Być może zatem faktycznie pozostaje jedynie podwyżka podatków – chyba, że rządzący znajdą inne rozwiązanie.