Tak, są limity w wypłacie gotówki z bankomatów – ogromna sieć wprowadziła ograniczenie do 1000 zł. Powodów do paniki jednak nie ma

Finanse Dołącz do dyskusji (64)
Tak, są limity w wypłacie gotówki z bankomatów – ogromna sieć wprowadziła ograniczenie do 1000 zł. Powodów do paniki jednak nie ma

Od czasu do czasu w trakcie epidemii koronawirusa pojawiały się informacje, że zostają wprowadzone limity wypłat w bankomatach. W jednej z dużych sieci bankomatów faktycznie można wypłacić ograniczoną ilość gotówki. Nie oznacza to jednak, że warto panikować, zwłaszcza, że rozwiązanie wprowadzono już… w marcu. 

Limity wypłat w bankomatach. W Euronecie wypłacimy tylko do 1000 zł, ale to żadna nowość

Z doniesień medialnych może wynikać, że Euronet nagle postanowił wprowadzić limity wypłat w bankomatach. Tymczasem wbrew pozorom nie jest to jednak nowy ruch ze strony Euronetu, ponieważ decyzję o wprowadzeniu limitu wdrożono w życie już 16 marca 2020 r.

Jak spółka tłumaczy to posunięcie? Przede wszystkim olbrzymim wzrostem wypłat gotówki w ostatnich miesiącach. Tym samym limit wprowadzono po to, by jak najwięcej klientów w tym samym czasie mogło wypłacić gotówkę na bieżące potrzeby.

Masowe wypłacanie gotówki z bankomatów w pewnym momencie miało kilka przyczyn. Po pierwsze – po tym, jak koronawirus dotarł do Polski, część osób wolała na zapas wypłacić nieco więcej gotówki. Obawy dotyczyły głównie dostępności i otwarcia placówek bankowych. Wiele osób bało się, że nie będzie mogło w żaden sposób dostać się do banku ze względu na ewentualne ograniczenia w poruszaniu się.

W późniejszym czasie groźba braku gotówki w bankomatach stała się – jak niemal zawsze – samospełniającą się przepowiednią. Mimo to bankomaty (niezależnie od sieci) były szybko uzupełniane kolejną gotówką.

Należy jednocześnie pamiętać, że jeśli limity w wypłacie gotówki z bankomatów Euronetu, to chodzi wyłącznie o limit jednorazowej wypłaty. Jeśli klient będzie chciał wypłacić w ten sposób więcej pieniędzy, po prostu będzie musiał wykonać kolejną operację. Nie ma zatem żadnych powodów do paniki – ograniczenie nie tylko nie jest nowe (wbrew niektórym doniesieniem), ale dodatkowo nie jest aż obciążające jak mogłoby się wydawać. Na razie nie wiadomo jednak, jak długo będzie funkcjonować.

W PKO BP, Pekao S.A. i w ING bez zmian

Co ważne, ograniczeń w wypłatach gotówki ze swoich bankomatów nie przewidują banki. Potwierdzają to m.in. PKO BP i Pekao S.A. Z kolei ING zapewnia, że w bankomatach z logo ING nie ma żadnych trudności i limitów w wypłatach gotówki podejmowanych przez klientów tego banku. Wydaje się również, że także pozostałe banki nie planują na ten moment wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń.