Listonosz sprawdzi liczniki gazu, prądu i wody – tego chce Poczta Polska

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (499)
Listonosz sprawdzi liczniki gazu, prądu i wody – tego chce Poczta Polska

Poczta Polska nakłada na swoich pracowników nowe obowiązki – niedługo listonosz sprawdzi liczniki gazu, prądu i wody.

Poczta Polska do niedawna była monopolistą na polskim rynku przesyłek pocztowych, a jeśli chodzi o paczki to także była w czołówce. Od lat jej pozycję „podgryzają” firmy kurierskie, a od niedawna także prywatne firmy dostarczające przesyłki listowe oraz tak zwane paczkomaty. Nowym pomysłem władz Poczty Polskiej jest to, że listonosz sprawdzi liczniki gazu, prądu i wody.

W dobie rywalizacji z mniejszymi podmiotami, które mogą mieć niższe koszty od molocha i oferują niższe ceny za usługi , zaczęto szukać nowych pól do zdobycia funduszy. W placówkach pojawiły się gry, gazety, akcesoria biurowe, zabawki, a nawet środki czystości. Listonosze roznosili nie tylko listy i pieniądze (renty, emerytury, etc.), ale także ulotki reklamowe.

Poczta Polska uzyskała niedawno możliwość wglądu do bazy numerów PESEL. Dzięki temu będzie mogła sama sprawdzać, kto powinien płacić abonament RTV i decydować kto będzie z niego zwolniony. Co więcej, wkrótce dodane zostaną możliwości załatwiania na poczcie spraw urzędowych, takich jak choćby wyrobienie dowodu osobistego, wniosek o odpis aktu cywilnego i inne.

Szukając nowych źródeł dochodu, Poczta Polska postanowiła brać udział w różnego rodzaju przetargach na świadczenie usług. Najnowszy pomysł dotyczy tego, że listonosz sprawdzi liczniki gazu, prądu i wody. Wiadomo już, że Poczta Polska wygrała przetarg na sprawdzanie odczytów liczników gazowych na terenie Szczecina, Koszalina, Kalisza, Mińska Mazowieckiego, Łodzi, Białegostoku i Warszawy.

Listonoszom jednak nie podoba się to, że mimo iż zmniejszyła się liczba listów, które muszą dostarczyć każdego dnia do adresatów, to muszą roznosić i zostawiać ulotki, a na dodatek mają pełnić funkcję inkasentów. Prócz obaw o zwiększenie obowiązków, najwięcej wątpliwości budzi to, czy otrzymają za to dodatkową gratyfikację, czy pensje pozostaną na tym samym poziomie. Sprawą zajęli się przedstawiciele związków zawodowych, do których należą pracownicy Poczty Polskiej.

Masz problemy lub wątpliwości związane z nadmiarem obowiązków nakładanych przez pracodawcę lub nieadekwatnej płacy za wykonywaną pracę lub zlecenia i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com