UOKiK zbadał jakość masek antysmogowych i czujników czadu – wyniki nie napawają optymizmem

Zakupy Dołącz do dyskusji (196)
UOKiK zbadał jakość masek antysmogowych i czujników czadu – wyniki nie napawają optymizmem

Maski antysmogowe to w ostatnich latach pożądany towar. Jakość powietrza w polskich miastach nie napawa optymizmem. Jak się okazuje jakość masek antysmogowych również. Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdziła maski dostępne na rynku. Niestety, nie zawsze spełniają one swoje zadanie. 

Maski antysmogowe pod lupą UOKiK

Świadomość konieczności noszenia tego typu produktów w największych polskich miastach, zwłaszcza w okresie zimowym wzrasta z roku na rok. Nie dziwi więc fakt, że sprzedawcy wyszli naprzeciw oczekiwaniom, zwłaszcza że rynek w tym obszarze był dotychczas dość ubogi. Niestety jak to zwykle bywa, nie wszystkie oferowane produkty rzeczywiście chronią, co pokazały dobitnie wyniki opublikowane przez Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.

Jakość masek antysmogowych

Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK wzięła pod lupę 10 modeli półmasek filtrujących, dostępnych u 12 losowo wybranych przedsiębiorców z 9 województw. Badania zostały przeprowadzone w III kwartale 2017 roku. Maski zostały poddane testom w laboratorium Państwowego Instytutu Badawczego w Łodzi. Wyniki rozczarowują. Przeprowadzone badania wykazały, że bardzo często przepuszczają one szkodliwe pyły. Pięć na dziesięć badanych produktów nie zapewnia odpowiedniej ochrony. Trzy inne nie spełniają wymogów formalnych, takich jak instrukcja użytkowania dołączona do opakowania.

Czujnik czadu pod lupą Inspekcji Handlowej

O ile fakt niesprawności masek antysmogowych jesteśmy w stanie przełknąć, o tyle wyniki badań czujników czadu są co najmniej niepokojące. Urządzenia, którym często zawierzamy swoje bezpieczeństwo, powinny działać bez zarzutu. Tymczasem z opublikowanych badań wynika, że nie jest tak do końca. Z danych podanych przez IH wynika, że z 21 modeli skontrolowanych w specjalistycznym laboratorium, 7 wykazało nieprawidłowości. Alarm umieszczony w urządzeniach uruchamiał się zbyt późno lub zbyt wcześnie, w kilku nie uruchomił się w ogóle.

Urząd radzi jak kupować maski i czujniki

UOKiK zapowiedział dalsze monitorowanie jakości sprzedawanych produktów. W związku z brakiem możliwości samodzielnego sprawdzenia jakości, opublikował poradnik dla konsumentów, wskazujący, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie obu urządzeń.