mBank znowu zaskoczył. Tym razem będzie dbał o finanse osobiste i poduszkę finansową swoich klientów

Finanse Dołącz do dyskusji
mBank znowu zaskoczył. Tym razem będzie dbał o finanse osobiste i poduszkę finansową swoich klientów

Edukacja finansowa w Polsce niestety leży, a wielu Polaków nie ma pojęcia, w jaki sposób odpowiednio zarządzać budżetem domowym i tworzyć poduszkę finansową. mBank także zdaje sobie z tego sprawę i podpisał deklarację, która dotyczy wspierania zdrowia finansowego swoich klientów. Nadrzędnym celem banku ma być powiększanie ich dobrostanu finansowego i informowanie o możliwościach budowy poduszki finansowej.

mBank zdaje sobie sprawę ze złych statystyk, które dotyczą kompetencji finansowych osób dorosłych w Polsce

Oprócz słabej świadomości i braku umiejętności budowania poduszki finansowej Polacy często ulegają impulsom zakupowym. Wszystko to rzutuje także na niepewność finansową mieszkańców Polski np. w przypadku utraty pracy. Bank postawił przed sobą bardzo ambitny cel – na oficjalnej stronie informuje o zamiarach pomagania swoim klientom w unikaniu zadłużenia, a także doskonaleniu ich umiejętności zarządzania ryzykiem finansowym.

Jak bank zamierza to osiągnąć? Za pośrednictwem Menedżera Finansów, dostępnego w aplikacji bankowej i serwisie transakcyjnym. Mówił o tym dla Jakub Zielonka, dyrektor departamentu klienta indywidualnego mBanku:

Mamy taką możliwość, jeśli zwiększymy liczbę użytkowników odpowiednich funkcjonalności w serwisach mobilnych i internetowych. Dostarczamy przejrzyste informacje o wpływach i wydatkach, więc regularne korzystanie z Menedżera Finansów znacznie ułatwia zarządzanie budżetem. Planujemy dalej go rozwijać i docelowo umożliwić klientom zarządzanie całymi finansami w jednym miejscu. Chcemy tę funkcję także wzbogacić o rozwiązania, które pomogą zadbać o „poduszkę finansową” oraz będą motywować do oszczędzania na emeryturę.

Już niedługo 50% klientów mBanku ma należeć do grupy odpornych finansowo. Jednak co to dokładnie znaczy?

Aktywne korzystanie z Menedżera Finansów ma w niedługim czasie sprawić, że połowa klientów banku będzie odporna finansowo, co ma oznaczać, że będą oni w stanie generować poduszkę finansową i nie będą zagrożeni wpadaniem w pętlę zadłużenia. mBank wiąże bardzo duże nadzieje z Menedżerem Finansów, z którego już w tej chwili korzysta 1,5 mln klientów. Przedstawiciele mBanku zachwalają to rozwiązanie, które pomaga klientom w świadomości finansowej. Ich zdaniem osoby, które korzystają z Menedżera Finansów, częściej oszczędzają i dokonują inwestycji. Rzadziej mają także problemy ze spłacaniem zobowiązań.

Cały projekt jest częścią Inicjatywy Finansowej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. Program ma przede wszystkim na celu uświadamianie Europejczyków o możliwościach działania na rzecz bardziej ekologicznego regionu, przy jednoczesnym, sukcesywnym poprawianiu jakości życia mieszkańców kontynentu.