„Twoja babcia i twój dziadek to frajerzy” – nowa kampania ostrzega przed metodą „na policjanta”

Gorące tematy Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (462)
„Twoja babcia i twój dziadek to frajerzy” – nowa kampania ostrzega przed metodą „na policjanta”

Wyłudzenie metodą na policjanta zastąpiło metodę na wnuczka – ostrzeżenie w nowym spocie policji.

Oszuści kombinują od lat, jak wyciągać od naiwnych lub łatwowiernych ludzie pieniądze. Najczęstsze wersje dotyczą osób starszych, które nie zawsze orientują się w dziedzinach nowych technologii, ale też często wywodzą się z pokolenia, które zwykle ufa ludziom. Obecnie jednym z najczęściej stosowanych jest wyłudzenie metodą na policjanta, które zastąpiło metodę na wnuczka.

Pisaliśmy już niejednokrotnie o różnego rodzaju sztuczkach oszustów. Starsi ludzie często boją się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Takie problemy poruszają ludzie naciągający ich na pakiety medyczne, ubezpieczenia, które rzekomo mają dać rodzinie ogromne wypłaty, gdy tylko babcia lub dziadek umrą lub zostaną ofiarami wypadków, a także różnego rodzaju pokazami, które często kończą się naciągnięciem na zupełnie niepotrzebne drogie kołdry, fotele z masażem, cudowne garnki, materace, płytki mające zapewnić poprawę zdrowia, etc.

Metoda na policjanta

Wyłudzenia dotyczą nie tylko osób fizycznych, ale także firm. Zdarzały się oszustwa przy podawaniu numerów kont, na które firmy, urzędy i inne instytucje wysyłały przelewy na wysokie sumy, sądząc, że to zapłata za usługi lub dostarczone towary. Jednym z bardziej spektakularnych przykładów była akcja, dzięki której pewien Polak wyłudził 7 milionów dolarów.

Pojawiały się też informacje o wyłudzaniu pieniędzy od starszych ludzi metodą na wnuczka. Ktoś podawał się za znajomego wnuczka lub wręcz za jego samego i prosił dziadka lub babcię o pieniądze na zapłacenie długu, wykupienie jakiejś polisy lub inne pilne cele. Niektórzy starsi ludzie, którzy swoich wnuków nie widzieli od lat, nie podejrzewając niczego, godzili się na wypłaty pieniędzy z banku lub wyjęcie ich ze skrytki i wręczenie młodemu człowiekowi, który znikał, gdy tylko je otrzymał.

Te oszustwa nagłośnione przez media dość szybko odbił się czkawką wielu oszustom łapanym na gorącym uczynku, bo starsi ludzie nauczyli się reagować prawidłowo i od razu powiadamiać policję. Ta metoda została zastąpiona nową, którą nazwa się roboczo „wyłudzenie na policjanta”. Doskonale została ona przedstawiona na spocie „Oszukaj oszusta” zamieszczonym przez policję na facebookowym profilu, który wykonała truso.tv.

Spot ma za zadanie uświadomić ludziom starszym, gdyż to oni w niej są najbardziej narażeni na tego typu wyłudzenie, żeby każde takie działanie sprawdzać, niezależnie od tego, że kontaktował się z nimi rzekomy policjant i prosił o całkowitą dyskrecję. Policja, a szczególnie CBŚ, CBA i inne jednostki „trzyliterowe” nie mają w zwyczaju prosić o pieniądze osób fizycznych.

Warto o całej akcji poinformować swoich rodziców, dziadków, sąsiadów, a także wszelkie starsze osoby mieszkające w okolicy. Zróbcie coś dobrego i zatroszczcie się o nich. Jak mawiał mędrzec „dobro wraca”. Warto pokazać ludziom ten spot, bo jest świetnie wykonany i pokazuje, że można ustrzec się przed oszustami, a zła karma może dopaść także ich.

Źródło: truso.tv