Monitoring wizyjny stał się nieodłącznym elementem codziennego życia. Kamery znajdują się na osiedlach, w biurach, sklepach, na parkingach – wszędzie. Nagrania z monitoringu bywają ważnym dowodem w sprawach kradzieży, wandalizmu czy wypadków. Kto może zażądać dostępu do takich nagrań i na jakich zasadach można je udostępnić?
Administrator monitoringu ponosi odpowiedzialność za właściwe przetwarzanie danych. Każde nagranie z monitoringu, na którym widoczny jest wizerunek człowieka, jest traktowane jako dane osobowe. W związku z tym obowiązuje tutaj RODO. Zgodnie z przepisami osoba widniejąca na nagraniu ma prawo do dostępu do swoich danych. Oznacza to, że może złożyć wniosek o udostępnienie nagrania do administratora systemu monitoringu. Administrator ma obowiązek rozważyć ten wniosek, ale nie zawsze musi go spełnić. Zasadniczą rolę odgrywa tutaj ochrona wizerunku innych osób widocznych na nagraniu. Zanim materiał trafi do wnioskodawcy, administrator musi zamazać wizerunki pozostałych osób lub usunąć inne dane umożliwiające ich identyfikację.
Organy ścigania mogą przyjść i powiedzieć administratorowi, że chcą nagrań
W przypadku działań policyjnych sytuacja wygląda nieco inaczej. Organy ścigania mogą zażądać dostępu do nagrania, jeżeli ma ono związek z prowadzonym postępowaniem karnym. Najczęściej dzieje się tak, gdy na monitorowanym obszarze doszło do przestępstwa, np. włamania bądź uszkodzenia mienia.
Administrator systemu monitoringu ma obowiązek zabezpieczyć nagranie, by nie uległo ono nadpisaniu lub zniszczeniu. W tym celu tworzy kopię nagrania i przekazuje ją organom ścigania. W przeciwieństwie do sytuacji z osobami prywatnymi w tym przypadku nie występuje konieczność zamazania wizerunków innych osób widocznych na nagraniu.
Oprócz policji o nagrania mogą prosić także inne podmioty, np. ubezpieczyciele. Im monitoring wizyjny również bardzo się przydaje
Przykładem może być sytuacja, gdy dochodzi do kolizji na parkingu i towarzystwo ubezpieczeniowe potrzebuje nagrania, aby określić winnego zdarzenia. W tym przypadku dostępu do nagrania można udzielić, ale również obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych. Administrator systemu musi zadbać o to, by na nagraniu nie znajdowały się wizerunki osób niezwiązanych ze sprawą.
Firmy i instytucje zatrudniające pracowników, np. sklepy czy zakłady pracy, mogą także wykorzystywać monitoring do kontrolowania pracowników. Nie mogą jednak nagrywać ich bez ich wiedzy ani wykorzystywać nagrań w sposób, który narusza ich prawa. W przypadku naruszenia podstawowych praw pracowniczych pracodawcę można ukarać.