Na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat. Tak trzeba żyć, teraz co dwa miesiące może kupować auto z salonu

Praca Dołącz do dyskusji
Na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat. Tak trzeba żyć, teraz co dwa miesiące może kupować auto z salonu

Ten mężczyzna raczej nie ma powodów do narzekania na wysokość swojej emerytury. Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 43 412 zł brutto miesięcznie i jest wypłacana emerytowi podlegającemu pod Oddział ZUS w Zabrzu. Osiągnięcie tak astronomicznej kwoty jest wynikiem wieloletniej – trwającej ponad sześć dekad – pracy rekordzisty.

Ten niezwykły wynik mężczyzna osiągnął dzięki ponad 62-letniemu stażowi pracy. Na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat.

Ani razu nie był na L4

Rekordzista przez ponad 62 lata i 5 miesięcy pracy nie skorzystał ze zwolnienia lekarskiego. W Polsce, gdzie przeciętnie pracownik spędza 12 dni rocznie na zwolnieniu lekarskim, to rzadkość. Jednak mająca zasadnicze znaczenie dla wysokości otrzymywanego świadczenia. Problem z częstym chodzeniem na zwolnienia lekarskie jest bardzo poważny, dlatego firmy coraz śmielej walczą z symulantami i korzystają z pomocy menedżerów ds. zarządzania absencją chorobową, analizujących częstotliwość korzystania pracowników z L4. To ma pomóc w wykrywaniu nadużyć.

ZUS od lat radzi, że klucz do wysokiej emerytury leży w pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Każdy dodatkowy rok pracy znacznie zwiększa wartość przyszłego świadczenia, nawet o 10 – 15 proc. rocznie. Późniejsze przejście na emeryturę skraca statystycznie przewidywane średnie dalsze trwanie życia. To oznacza, że co miesiąc dostaniemy wyższą emeryturę, ale niestety krócej się nią pocieszymy.

10 najbogatszych emerytów w Polsce

Wspomniany rekordzista, który na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat, to nie jedyny emeryt w Polsce, któremu bieda raczej nie zajrzy w oczy. Oto lista pozostałych 9 seniorów z najwyższymi emeryturami. Tylko jedno miejsce przypadło kobiecie.

Na drugim miejscu uplasował się mężczyzna (31 726 zł emerytury, Oddział ZUS w Poznaniu), a tuż za nim kobieta (30 844 zł, Oddział ZUS w Bydgoszczy). Kolejne miejsca, aż do dziesiątego włącznie, zajęli mężczyźni. Czwarta co do wysokości emerytura w Polsce wynosi 29 892 zł (Oddział ZUS w Gdańsku), piąta (29 877 zł, Oddział ZUS we Wrocławiu), szósta (29 342 zł, Oddział ZUS w Lublinie), siódma (27 614 zł, Oddział ZUS w Kielcach), ósma (25 845 zł, Oddział ZUS w Opolu), dziewiąta (25 604 zł, II Oddział ZUS w Łodzi). Listę zamyka emeryt ze świadczeniem w wysokości 24 200 zł (I Oddział ZUS w Łodzi).

Tymczasem z badania „Jesień życia w Polsce” przeprowadzonego przez Fakt wynika, że aż 68 proc. emerytów, którzy wzięli udział w ankiecie, musi przeżyć miesiąc za 500 zł. Tyle zostaje im po opłaceniu rachunków. Wśród osób, którym w zeszłym roku przyznano emerytury, 44,4 proc. to mężczyźni.