Nie będzie czternastej emerytury, bo „zastąpi” ją Polski Ład. Emeryci i renciści mogą za to liczyć na rekordową waloryzację

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji (1)
Nie będzie czternastej emerytury, bo „zastąpi” ją Polski Ład. Emeryci i renciści mogą za to liczyć na rekordową waloryzację

To już w zasadzie pewne – nie będzie czternastej emerytury w 2022 r. Emeryci i renciści mają zadowolić się Polskim Ładem – a przynajmniej tak wynika z wypowiedzi minister Maląg. Jest jednak i dobra informacja dla emerytów i rencistów. 

Nie będzie czternastej emerytury, bo emerytom ma wystarczyć Polski Ład

Już od kilku dni od różnych przedstawicieli obozu władzy napływały wypowiedzi dotyczące czternastej emerytury – w większości wskazujące na to, że w tym roku emeryci i renciści nie mają co liczyć na dodatkowe świadczenie. Teraz potwierdza to również minister Maląg – w 2022 r. raczej nie będzie czternastej emerytury. Wszystko wskazuje na to, że było to jednorazowe świadczenie, a rządzący nie planują jego kontynuacji.

Jak tłumaczy to szefowa resortu rodziny? W programie „Newsroom WP” stwierdziła, że czternastą emeryturę zastąpi… Polski Ład.  – Założenia Polskiego Ładu, a więc zwiększenie kwoty wolnej od podatku, to korzystne rozwiązanie dla emerytów, one zastępuje 14-stą emeryturę. Czternastka miała próg dochodowy, a kwota wolna od podatku daje pozytywne rozwiązania dużo większej grupie seniorów – stwierdziła minister.

Twierdzenie, że Polski Ład niejako zastąpi czternastą emeryturę jest oczywiście twierdzeniem na wyrost i raczej próbą wytłumaczenia, dlaczego emeryci i renciści prawdopodobnie nie otrzymają w tym roku dodatkowego świadczenia. Być może brzmiałoby to wiarygodniej, gdyby taką „zamianę” rządzący sygnalizowali od samego początku – tłumacząc, że emerytura do 2500 zł bez podatku to rozwiązanie systemowe, korzystniejsze dla części emerytów i rencistów.

Jednocześnie – co warto zaznaczyć – minister nie przekreśliła całkowicie możliwości wypłaty czternastki, uzależniając ją jednak od „decyzji finansowych i politycznych”. Na ten moment wydaje się jednak mało prawdopodobne, by rządzący zmienili aktualną decyzję.

Pewnym pocieszeniem jest natomiast fakt, że zmianom nie podlegają trzynaste emerytury – wprowadzone ustawą i z założenia mające trafiać do emerytów i rencistów co roku.

Rekordowa waloryzacja. Nawet 7 proc.

Mimo że emeryci i renciści prawdopodobnie nie mogą liczyć na wypłatę czternastej emerytury, to minister Maląg ma dla nich inną, dobrą informację – dotyczy ona prognozowanej waloryzacji w 2022 r. Pierwotnie miała ona wynosić niecałe 5 proc.; teraz jednak okazuje się – co potwierdziła sama minister – że wyniesie co najmniej 7 proc. Dokładne wskaźniki będą znane pod koniec stycznia. Sama waloryzacja ruszy z kolei 1 marca. Z kolei w kwietniu ma ruszyć wypłata czternastek.