Nie zmuszaj pracownika do korzystania ze służbowego telefonu na urlopie. W ten sposób możesz zniszczyć swoją firmę

Praca Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji
Nie zmuszaj pracownika do korzystania ze służbowego telefonu na urlopie. W ten sposób możesz zniszczyć swoją firmę

Podczas gdy większość z nas spędza wakacje relaksując się i korzystając z wolnego czasu, cyberprzestępcy czekają na swoją okazję. Jak wynika z najnowszego badania, ponad 80 procent użytkowników korzysta z publicznego Wi-Fi na swoich służbowych telefonach podczas podróży, stwarzając potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa firmowych danych.

Dlaczego tak dużo osób korzysta z publicznego Wi-Fi?

Chodzi przede wszystkim o oszczędność. Dostęp do publicznego Wi-Fi pozwala na zaoszczędzenie pakietu danych, co jest wygodne zarówno dla użytkownika, jak i dla firmy, która płaci za plan. Problem jednak w tym, że korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi stanowi otwarte zaproszenie dla cyberprzestępców, którzy mogą wykorzystać te sieci jako wejście do telefonu i uzyskać dostęp do cennych danych firmowych.

W badaniu G DATA zauważono, że 82,4 procent podróżujących korzysta z publicznego Wi-Fi na swoim służbowym urządzeniu, pomimo że sieci te z reguły nie są szyfrowane ani chronione hasłem. Można to interpretować jako brak świadomości zagrożeń lub po prostu błędne przekonanie, że „mnie to nie dotyczy”.

Cyberprzestępczość nie bierze urlopu

Ogólna zasada jest taka, że bez względu na to, czy korzystamy ze smartfona do nawigacji podczas samodzielnie zaplanowanej wycieczki czy jako alternatywę dla aparatu fotograficznego, zawsze powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie. Wszelkiego rodzaju darmowe Wi-Fi bez VPN na urlopie stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

W rzeczywistości cyberprzestępcy mogą ustawić się pomiędzy użytkownikiem a punktem dostępowym, co pozwala im na odczytywanie wiadomości e-mail, danych karty kredytowej lub danych logowania do sieci firmowej. To jest prawdziwa furtka dla cyberprzestępców i coś, co powinniśmy starannie unikać.

Jak się chronić?

Pomimo zagrożeń, jest kilka prostych kroków, które mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszych urządzeń podczas korzystania z publicznego Wi-Fi. Poniżej znajdują się pięć wskazówek bezpieczeństwa IT od G DATA:

  1. Zrób kopię zapasową: Przed wyjazdem na wakacje wykonaj kopię zapasową wszystkich ważnych danych, zdjęć i kontaktów.
  2. Zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające: Upewnij się, że na twoim urządzeniu zainstalowane jest niezawodne oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające.
  3. Instaluj aktualizacje: Regularnie aktualizuj system operacyjny, aplikacje i oprogramowanie zabezpieczające.
  4. Zainstaluj oprogramowanie VPN: Zapewnia ono bezpieczne połączenie poprzez szyfrowaną transmisję danych.
  5. Zapakuj powerbank lub USB Condom: Publiczne stacje ładowania USB mogą stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo IT nie zna wakacji. Nawet jeśli korzystamy z urządzenia służbowego, powinniśmy zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo i zrozumieć, jakie ryzyko wiąże się z korzystaniem z publicznych sieci Wi-Fi. Bezpieczeństwo naszych firmowych danych powinno zawsze być naszym priorytetem.