Nowa metoda weryfikacji kontrahentów na białej liście podatników VAT. MF udostępnia informacje o pliku płaskim

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (43)
Nowa metoda weryfikacji kontrahentów na białej liście podatników VAT. MF udostępnia informacje o pliku płaskim

Biała lista podatników VAT to zagadnienie, które poruszamy regularnie na łamach Bezprawnika. Pewnie byłoby inaczej, gdyby wszystko było jasne już na samym początku, a przedsiębiorcy nie zgłaszaliby rozmaitych problemów. Teraz Ministerstwo Finansów udostępnia opis pliku płaskiego, który również posłuży do sprawdzenia statusu innego przedsiębiorcy. Jest to tym samym nowa metoda weryfikacji kontrahentów.

Jak weryfikować kontrahentów na białej liście podatników VAT?

Na stronie Krajowej Administracji Skarbowej możemy znaleźć opis pliku płaskiego, który umożliwi masową weryfikację kontrahentów. Będzie to kolejna już metoda sprawdzania statusu przedsiębiorców w związku z białą listą podatników VAT. Wcześniej pisaliśmy już na Bezprawniku o weryfikacji za pośrednictwem interfejsu API, a także o problemach związanych z tą metodą sprawdzania kontrahentów. Największym z nich bez wątpienia były narzucone odgórnie limity korzystania z oprogramowania.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu była weryfikacja kontrahentów poprzez wyszukiwarkę udostępnioną przez Ministerstwo Finansów. Zaleta wyszukiwarki jest taka, że przy jej zastosowaniu sprawdzający otrzymuje właściwie ten sam zestaw informacji co przy skorzystaniu z interfejsu API. Nie trzeba też w tym celu posiadać specjalnego oprogramowania.

Teraz jednak pojawiła się nowa metoda weryfikacji kontrahentów na białej liście podatników VAT.

Opis pliku płaskiego na stronie KAS. Nowa metoda weryfikacji kontrahentów

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli dokonać weryfikacji właśnie w oparciu o plik płaski, będą musieli podać identyfikator podatkowy NIP, numer rachunku rozliczeniowego (lub imiennego rachunku w SKOK, ew. rachunku wirtualnego) oraz datę udostępniania danych.

Co ważne, skompresowany plik płaski (razem z jego sumą kontrolną) będzie publikowany raz dziennie, między godz. 22 a 24. Plik będzie zawierać najbardziej aktualne dane – tak samo jak w przypadku interfejsu API i wyszukiwarki na stronie MF.

Szacowana wielkość tego pliku to 200 MB. Plik będzie przechowywany i udostępniany z zasobów MF (podobnie jak pliki z poprzednich dni). Plik będzie miał oczywiście formę skompresowaną. Dane w pliku płaskim będą dostępne w formacie JSON. Pliki archiwalne będzie można pobierać z okresu ostatnich 30 dni.

Co ciekawe jednak, w opisie tekstowym pliku płaskiego możemy przeczytać, że

Brak danych w pliku płaskim nie może być podstawą do stwierdzenia niewystępowania podatnika na Wykazie podatników VAT.

Na szczęście w przypadku pliku płaskiego nie będzie żadnego limitu pobrań.