Ochrona przedemerytalna nie jest absolutna. Co prawda, pracownicy zbliżający się do wieku emerytalnego mają prawo do zabezpieczenia się przed wypowiedzeniem umowy o pracę, jednak w pewnych sytuacjach pracodawca i tak ma możliwość zwolnienia takich osób. Wynika to z art. 39 Kodeksu pracy.
Jakie są wyjątki i kiedy pracodawca ma prawo do rozwiązania stosunku pracy mimo okresu ochronnego?
Pracodawca może zwolnić pracownika w okresie ochronnym
Zasadniczo pracownik, który zbliża się do wieku emerytalnego, objęty jest ochroną przed wypowiedzeniem. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może zwolnić osoby, której brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pod warunkiem że przewidziany okres zatrudnienia umożliwia jej nabycie prawa do emerytury. Oznacza to, że kobieta, która ukończyła 56 lat, i mężczyzna po 61 roku życia, są objęci ochroną.
Jednak ta zasada nie jest absolutna, dlatego nie obowiązuje w każdej sytuacji. Nie ma więc co cieszyć się na zapas, ponieważ niekiedy można się niemiło zdziwić. Pewne wyjątki umożliwiają bowiem pracodawcy zwolnienie pracownika, nawet jeśli jest on kimś w wieku przedemerytalnym.
Nie ma zakazu wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę przed rozpoczęciem okresu ochronnego, nawet gdy rozwiązanie umowy nastąpiło już podczas tego okresu.
W takich przypadkach ochrona przedemerytalna nie obowiązuje
Pracodawca może zwolnić pracownika w wieku ochronnym, jeśli ten:
- dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych,
- popełni oczywiste lub potwierdzone prawomocnym wyrokiem przestępstwo uniemożliwiające dalsze zatrudnienie danej osoby,
- utraci uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku w sposób zawiniony.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika jest możliwe wtedy, gdy dotyczy długotrwałej niezdolności do pracy, jeśli choroba trwa dłużej niż 3 miesiące (w przypadku zatrudnienia krótszego niż 6 miesięcy), albo jeśli trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową), bądź trwającej dłużej niż 1 miesiąc usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione.
Jeśli likwidują zakład pracy, to zostajesz na lodzie i twój wiek nie ma żadnego znaczenia
Ochrona przed wypowiedzeniem nie obowiązuje również w sytuacji, gdy zakład pracy ulega likwidacji lub ogłasza upadłość. W takim przypadku pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy ze wszystkimi pracownikami. Podobne zasady dotyczą przedsiębiorstw objętych postępowaniem sanacyjnym.