Odebrać telefon? – mobilna aplikacja roku według Bezprawnika

Gorące tematy Technologie Zakupy dołącz do dyskusji (138) 20.10.2016
Odebrać telefon? – mobilna aplikacja roku według Bezprawnika

Jerzy Wilczek

W naszym serwisie nie tylko komentujemy bieżące zmiany w prawie, ale też stawiamy sobie za cel – stąd i nazwa serwisu – chronić was przez różnej maści bezprawnikami. Bardzo wam w tym pomoże aplikacja „Odebrać telefon?”. 

Mobilne aplikacje to na ogół domena naszych kuzynów ze Spider’s Web. Jednakże tym razem mówimy o programie, który tematycznie pokrywa się również z naszym serwisem. Pozwala on bowiem może nie w pełni wyeliminować, ale w pewnym stopniu ograniczyć uciążliwość w postaci telefonów od nachalnych telefonicznych domokrążców.

Mechanizm ten znacie na pewno, wszak natknął się na niego chyba każdy posiadacz numeru telefonu. Po pewnym czasie, zupełnie nie wiadomo skąd, zaczynają do was wydzwaniać banki, prezentacje garnków, ośrodki badania opinii społecznej, pseudobiznesmeni od Forex, głuche telefony i cała masa innych naciągaczy.

Oczywiście w przypadku niektórych internautów, jest to kara niemalże zasłużona. Widocznie nie czytali uważnie Wernerówny w jej manifeście pt. „jeśli coś jest darmowe, a w zamian podajesz jedynie swoje dane osobowe, to nie jest darmowe„. Zdarza się jednak i tak, że nasze dane osobowe są pozyskiwane w sposób zupełnie niezależny od trzeźwości naszego umysłu, wykradanie tego typu baz jest niestety zjawiskiem nagminnym i ani GIODO, ani prokuratura nie jest niestety w stanie skutecznie z tym zjawiskiem walczyć.

Aplikacja „Odebrać telefon?” stara się minimalizować szkody

„Odebrać telefon?” to taki trochę samotny mściciel albo wkurzony szeryf, który w swoim wymierzaniu sprawiedliwości sam bywa na bakier z prawem. Niewykluczone bowiem, że i twórcy programu mogliby mieć problemy w kontekście ustawy o ochronie danych osobowych.

odebrać telefon aplikacja

Program działa w taki sposób, iż korzysta z własnej bazy numerów telefonu, które są weryfikowane przez społeczność. Generalnie firmy takie jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, etc. zlecają swoje zadania zewnętrznym call center. „Odebrać telefon?” przez lata uzbierała od użytkowników te wszystkie numery wraz ze stosownymi informacjami czy jest to telemarketing, usługi finansowe, audiotele czy też ordynarna próba oszustwa.

Już kiedy ktoś dzwoni do nas, na ekranie telefonu wyświetla się informacja, że numer może być niezaufany (pokazując na przykład, że ma 62 negatywne opinie) albo nawet w ustawieniach aplikacji możemy wybrać automatyczne blokowanie tego typu połączeń.

Skuteczność aplikacji jest imponująca. Z mojego życia wyeliminowała przynajmniej kilkadziesiąt niechcianych rozmów rocznie. Natomiast generalnie życzyłbym sobie, żeby tego typu rozwiązanie znajdowało miejsce w telefonie wszystkich starszych osób, które niestety są najbardziej podatne na tego typu telefoniczne manipulacje.

Aplikacja „Odebrać telefon?” jest dostępna w Google Play.