Ogólnopolski lockdown właściwie przesądzony. Możliwe też dodatkowe ograniczenia w supermarketach

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (70)
Ogólnopolski lockdown właściwie przesądzony. Możliwe też dodatkowe ograniczenia w supermarketach

Jeszcze wczoraj pojawiały się informacje, że rząd wprowadzi ogólnopolski lockdown do Wielkanocy, jeśli w czwartek liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczy 25 tys. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że lockdown w całej Polsce jest przesądzony, a dodatkowo możliwe, że rządzący wprowadzą też dodatkowe ograniczenia w hipermarketach i supermarketach spożywczych. 

Ogólnopolski lockdown – prawdopodobnie do Wielkanocy włącznie – właściwie przesądzony. Dalszy wzrost zakażeń

Lockdown w całej Polsce, jeśli w czwartek liczba zakażeń przekroczy 25 tys. przypadków – taki podobno był plan rządu. Jeśli wzrost liczby nowych zakażeń nieco wyhamowałby, możliwe byłoby wprowadzanie dalszych ograniczeń na poziomie wojewódzkim – tak jak do tej pory. Sęk w tym, że już dzisiaj odnotowano ponad 25 tys. nowych przypadków (dokładnie 25 052, najwięcej w województwie mazowieckim – 4142). Dodatkowo dzisiaj dziennikarze RMF FM nieoficjalnie ustalili, że ogólnopolski lockdown – prawdopodobnie do Wielkanocy włącznie – jest już właściwie pewny. Dzisiaj rozpoczęło się też posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym prawdopodobnie zapadną ostateczne decyzje.

Jak ustalili dziennikarze, ogólnopolski lockdown – prawdopodobnie do Wielkanocy włącznie – miałby odbywać się na takich samych zasadach co obecnie w czterech województwach (warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie i lubuskie). Możliwe jest jednak, że rządzący zdecydują się na dodanie kolejnego ograniczenia – tym razem w hipermarketach i dużych sklepach spożywczych. Mowa m.in. o zmniejszeniu limitu osób na metr kwadratowy. Taka decyzja miałaby być podyktowana zbliżającymi się świętami. Jest niemal pewne, że na co najmniej kilka dni przed Wielkanocą w dużych sklepach spożywczych i hipermarketach pojawią się tłumy.

Rząd ogłosi decyzję najpóźniej w piątek, jednak pojawiają się pierwsze doniesienia, że zrobi to jeszcze dzisiaj, a ograniczenia mogłyby zacząć obowiązywać już od piątku.

Nie wiadomo jednak, co ze szkołami

Jeśli rządzący zdecydują się na lockdown na zasadach, które obowiązują obecnie w niektórych województwach, to pozostaje pytanie, co dalej z klasami I-III szkoły podstawowej. Na Warmii i Mazurach, Pomorzu, Mazowszu i w lubuskim nauka odbywa się w trybie hybrydowym. Jeszcze kilka dni temu minister zdrowia przyznawał, że nie będzie rekomendował całkowitego zamykania szkół. Nie wiadomo jednak, na jaki wariant ostatecznie zdecyduje się rząd.

Limit gości w Wielkanoc, ale bez ograniczeń w przemieszczaniu się

Przypomnijmy również, że jeśli chodzi o to, jak spędzimy święta, to już wcześniej rzecznik MZ zapowiadał limit gości w Wielkanoc. Przy świątecznym stole będzie mogło usiąść pięć dodatkowych osób spoza gospodarstwa domowego. Niemal na pewno jednak rząd nie wprowadzi ograniczeń w przemieszczaniu się – chociażby ze względu na wczorajszy wyrok SN. Sąd przyznał, że ograniczenia tego rodzaju wprowadzone przez rząd w zeszłym roku nie były zgodne z prawem.