Wyjeżdżasz na urlop? Musisz liczyć się z dodatkową opłatą

Codzienne Podatki Dołącz do dyskusji
Wyjeżdżasz na urlop? Musisz liczyć się z dodatkową opłatą

Wyjazd na urlop w oczywisty sposób wiąże się z wieloma kosztami. Czasami jednak turyści nie biorą pod uwagę jednego aspektu. Jest nim oczywiście tzw. opłata klimatyczna, której maksymalną wysokość w 2022 r. określają stosowne przepisy.

Opłata klimatyczna w 2022 r. Ile maksymalnie zapłaci turysta?

Turyści często zapominają o konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty – czyli tzw. opłaty klimatycznej. Taka opłata może być pobierana w gminach o korzystnych walorach krajobrazowych, właściwościach klimatycznych i warunkach umożliwiających pobyt osób w tych celach oraz w gminach o statusie ochrony uzdrowiskowej. Opłata klimatyczna może być w takiej sytuacji naliczona, o ile turysta przebywa w miejscowości ponad dobę.

Ile zatem wynosi opłata klimatyczna w 2022 r. i na jak wysoki wydatek muszą przygotowac się turyści, którzy wybiorą się na wakacje do jednej z takich polskich gmin? Po pierwsze – warto mieć świadomość, że opłata klimatyczna nie ma jednej, uniwersalnej wysokości. Gminy ustalają ją samodzielnie. Muszą jednak przy tym uwzględniać obwieszczenie Ministra Finansów o maksymalnych stawkach.

Zgodnie z nim, maksymalna dzienna stawka opłaty miejscowej wynosi 2,50 zł. (podczas gdy w 2021 r. mogło być to maksymalnie 2,41 zł). Z kolei maksymalna stawka opłaty uzdrowiskowej jest już znacznie wyższa – i wynosi aż 4,83 zł (w poprzednim roku było to maksymalnie 4,66 zł). Nieco mniej trzeba zapłacić, jeśli chodzi o opłatę miejscową w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Maksymalna stawka w 2022 r. wynosi 3,52 zł (wobec 3,39 zł w 2021 r.).

Najczęściej opłata klimatyczna jest pobierana w imieniu gminy przez firmy i osoby świadczące usługi noclegowe. Od każdej pobranej opłaty taka firma otrzymuje prowizję od gminy. Zazwyczaj turyści, rezerwując pobyt na kilka dni, muszą uiścić opłatę klimatyczną od razu – za cały pobyt (i za wszystkie osoby).

Z tego względu warto pamiętać o tym, by przed wyjazdem zadzwonić do miejsca, w którym zarezerwowany został nocleg i dopytać o wysokość opłaty miejscowej. W innym przypadku niektórzy turyści mogą być zaskoczeni koniecznością natychmiastowego uiszczenia dodatkowych kilkudziesięciu złotych.

Opłata klimatyczna w 2022 r.: kto jest zwolniony?

Należy też mieć świadomość, że nie wszyscy są zobowiązani do płacenia opłaty klimatycznej. Z tego obowiązku zwolnione są m.in. osoby przebywające w szpitalu na terenie takiej gminy, osoby niewidome i ich przewodnicy, zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej, a także podatnicy podatku od nieruchomości, którzy posiadają domek letniskowy w danej gminie.