Pandemia nie zatrzymała skarbówki. Tysiące kontroli, ponad 1,5 mln czynności sprawdzających, dziesiątki tysięcy ulg

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (7)
Pandemia nie zatrzymała skarbówki. Tysiące kontroli, ponad 1,5 mln czynności sprawdzających, dziesiątki tysięcy ulg

Pandemia nie zatrzymała skarbówki. Większość urzędów w dobie pandemii funkcjonuje niemrawo. Ale nie Krajowa Administracja Skarbowa. Ta nie próżnowała.

Ministerstwo Finansów tuż przed Świętami Bożego Narodzenia opublikowało statystyki działalności Krajowej Administracji Skarbowej. Trzeba przyznać, że funkcjonariusze skarbówki uwijali się w kończącym się roku jak mrówki.

Pandemia nie zatrzymała skarbówki

W pierwszych trzech kwartałach 2020 r. zrealizowano 1599 kontroli celno-skarbowych. Tak zwane kwoty ustaleń, czyli to co powinno wpłynąć do budżetu państwa, sięgnęły 4,7 mld zł, zaś wpłaty wskutek tych kontroli już ponad 950 mln zł.

Fiskus zrealizował też 9451 kontroli podatkowych. Funkcjonariusze ustalili, że uszczuplenia wyniosły 2,6 mld zł. Ponadto zrealizowano aż 1 614 134 czynności sprawdzających. I tu kwota stwierdzonych uszczupleń wynosi 3,9 mld zł.

Ministerstwo Finansów chwali fiskus za skuteczne przeciwdziałanie przestępczości gospodarczej. Od stycznia do listopada 2020 r. zablokowano środki na 970 rachunkach bankowych na łączną kwotę 92,4 mln zł (przy wykorzystaniu Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej).

Ponadto Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła 449 tys. kontroli drogowych i kolejowych, w trakcie których stwierdzono 5190 nieprawidłowości.

Idąc dalej, funkcjonariusze ujawnili już ok. 166 mln sztuk nielegalnych papierosów (zlikwidowano 42 nielegalne fabryki) oraz 25,5 tys. litrów nielegalnego alkoholu (zlikwidowano 10 nielegalnych bimbrowni).

Pandemia nie zatrzymała skarbówki – kontrole trwały

2020 r. najprawdopodobniej nie będzie rekordowy, jeśli chodzi o działalność kontrolną skarbówki, ale nie będzie odbiegał od lat ubiegłych. To – zdaniem funkcjonariuszy – duży sukces, biorąc pod uwagę, że warunki do pracy były mniej sprzyjające. A, o czym KAS regularnie przypomina, skutecznymi i dobrze wycelowanymi kontrolami należy się chwalić, bo sprawnie funkcjonujące państwo musi identyfikować nieprawidłowości.

Urzędnicy podkreślają też, że skarbówka to nie tylko kontrole i sankcje, lecz także pomoc obywatelom. I tak do 16 grudnia 2020 r. wydano już 66 tys. pozytywnych decyzji dotyczących ulg w spłacie zobowiązań podatkowych przez przedsiębiorców borykających się z trudnościami finansowymi w związku z pandemią. Dotyczyły one kwoty 5,3 mld zł.

Ponadto już 18,3 mln rocznych deklaracji podatkowych za 2019 r. złożono elektronicznie, z tego blisko połowę przez Twój e-PIT. To nowy rekord.