PGE przypomina: wymieniając tradycyjny licznik energii możesz mieć większą kontrolę nad jej zużyciem

Codzienne Energetyka Dołącz do dyskusji
PGE przypomina: wymieniając tradycyjny licznik energii możesz mieć większą kontrolę nad jej zużyciem

PGE Polska Grupa Energetyczna zachęca do wymiany tradycyjnych liczników energii. Spółka przypomina, że wymiana tradycyjnych urządzeń na modele zdalne może przynieść wiele korzyści użytkownikom. Dodatkowo spółka informuje, że wymiana urządzeń może odbywać się poza harmonogramem. PGE ma plany wymiany kilku milionów liczników do 2031 roku. Jednak użytkownicy mogą zrobić to już teraz, co spółka sugeruje w swoich komunikatach.

Wymiana licznika na model zdalny da nam wiele korzyści

Liczniki tego typu dają nam przede wszystkim dużo lepszą możliwość monitorowania zużycia energii elektrycznej. Dzięki montowaniu zdalnego licznika możliwe stanie się także tworzenie specjalnych statystyk zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Przede wszystkim zdalne liczniki nie wymagają odczytu przez serwisantów, którzy już nie muszą pojawiać się w naszym domu. Urządzenie posiada funkcje komunikacji zdalnej za pośrednictwem sieci elektrycznej lub wbudowanego modułu komunikacji bezprzewodowej.

Liczniki zdalne są także dużo lepiej przygotowane na ewentualne kradzieże prądu. Nowoczesne urządzenia zdalne potrafią wykryć i zgłosić próbę nielegalnego podpięcia do naszej instalacji. Mogą one także w szybki sposób zgłosić awarię, bez konieczności naszego kontaktowania się z dostawcą energii elektrycznej.

PGE realizuje projekt wymiany liczników zdalnego odczytu. Nie musimy oczekiwać na swoją kolej, aby zainstalować go zamiast starego urządzenia

Proces wymiany liczników ruszył już jakiś czas temu. Do końca 2023 roku PGE Dystrybucja, jako Operator Systemu Dystrybucyjnego wymieniła 18,6 procent wszystkich liczników. Warto pamiętać o tym, że wymiana urządzenia w ramach harmonogramu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Musimy jednak wiedzieć o tym, że danym roku kalendarzowym PGE Dystrybucja może zainstalować liczniki w nie więcej niż 0,1 proc. przyłączonych punktów poboru energii. W 2023 roku z tej możliwości skorzystać mogło nie więcej niż 5670 odbiorców.

Jeżeli chcemy zainstalować licznik poza harmonogramem, musimy uiścić opłatę. Koszty instalacji, uruchomienia i konfiguracji urządzenia przedstawiają się następująco:

  • 322 zł netto, tj. 396,06 zł brutto w przypadku 1-fazowego licznika zdalnego odczytu;
  • 342 zł netto, tj. 420,66 brutto w przypadku 3-fazowego licznika zdalnego odczytu.

Po wystąpieniu o montaż licznika zdalnego będzie on zainstalowany u użytkownika w terminie do 4 miesięcy. PGE Polska Grupa Energetyczna zapewnia, że wymiana licznika odbywa się szybko i sprawnie. Cały proces zajmuje nie więcej niż 40 minut, lecz wiąże się z koniecznością wyłączenia energii w domu, mieszkaniu lub innym obiekcie użytkownika.