Polacy nie potrafią odpoczywać

Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Polacy nie potrafią odpoczywać

Polacy nie potrafią odpoczywać! Praca po godzinach i brak odpowiedniego odpoczynku stały się normą w Polsce. Według raportu enel-med „Łączy nas zdrowie” aż 56% Polaków pracuje wieczorami lub w dni wolne.

Powody takiego stanu rzeczy to głównie nadmiar obowiązków (36%) oraz oczekiwania pracodawcy (31%). Niemniej jednak, nowe pokolenie na rynku pracy, tzw. Zetki, przynosi ze sobą inne podejście do organizacji czasu pracy.

Młodsze pokolenie, w odróżnieniu od starszych kolegów, częściej pracuje po godzinach, ponieważ w czasie pracy załatwia prywatne sprawy (15% Zetki vs. 6% silversi). Wskazuje to na większą elastyczność młodych pracowników, którzy balansują życie zawodowe i prywatne w sposób bardziej dynamiczny. Równocześnie, co dziesiąta Zetka pracuje poza standardowymi godzinami z obawy przed utratą pracy, podczas gdy wśród silversów ten odsetek jest dwukrotnie niższy (5%).

Raport enel-med podkreśla, że Polacy nie potrafią odpoczywać

Aż 44% pracowników w minionym roku nie wykorzystało całego przysługującego im urlopu, a co dziesiąty w ogóle nie wziął wolnego. Problem ten jest bardziej widoczny wśród mężczyzn (12% nie biorących urlopu) niż kobiet (7%).

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy pracują średnio 40 godzin tygodniowo, co jest jednym z najwyższych wyników w Unii Europejskiej, zaraz po Grekach (sic!). Tylko 38% Polaków nie pracuje po godzinach, co oznacza, że dla 56% pracowników wieczory, weekendy i urlopy nie są wolne od obowiązków zawodowych. Ten trend jest widoczny zarówno wśród najmłodszych, jak i najbardziej doświadczonych pracowników.

Główne powody pracy po godzinach to nadmiar obowiązków i trudność w wyrobieniu się w standardowych godzinach pracy (36%). Problem ten dotyczy częściej kobiet (42%) niż mężczyzn (31%). Oczekiwania pracodawcy to drugi najczęściej wymieniany powód (31%), co wskazuje, że presja ze strony firm jest znacząca.

Raport enel-med pokazuje również, że 24% Polaków pracuje wieczorami lub w dni wolne, ponieważ lubi takie pory pracy i ma taką możliwość. Młodsze pokolenie częściej załatwia prywatne sprawy w godzinach pracy, co jest akceptowane przez bardziej elastycznych pracodawców, którzy potrafią dostrzec zalety takiej organizacji pracy.

Regularny wypoczynek jest kluczowy dla regeneracji i zapobiegania wypaleniu zawodowemu

Jednak tylko 48% polskich pracowników wykorzystuje cały przysługujący im urlop w ciągu roku. Co trzeci pracownik nie zdołał w pełni wykorzystać 20 lub 26 dni urlopowych (35%), a 9% w ogóle nie bierze urlopu. Z raportu wynika również, że 66% Polaków chciałoby mieć więcej dni wolnych niż aktualnie przysługujące, a częściej taką odpowiedź udzielają Zetki niż silversi (70% vs. 63%).

Praca po godzinach jest w Polsce powszechnym zjawiskiem, wynikającym z nadmiaru obowiązków i presji pracodawców. Nowe pokolenie wprowadza jednak pewne zmiany, przynosząc większą elastyczność i inne podejście do organizacji pracy, choć niekoniecznie tej jest mniej. Firmy powinny inwestować w nowoczesne technologie i poprawę organizacji pracy, aby zwiększyć produktywność i zapewnić odpowiednie warunki do odpoczynku. Zachęcanie pracowników do pełnego wykorzystania urlopu oraz promowanie zdrowego środowiska pracy mogą znacząco wpłynąć na zadowolenie i efektywność pracowników.