Jutro wchodzi w życie ważne rozporządzenie. Polacy mogą zyskać, ale pod pewnym warunkiem

Codzienne Energetyka Dołącz do dyskusji
Jutro wchodzi w życie ważne rozporządzenie. Polacy mogą zyskać, ale pod pewnym warunkiem

Już jutro wchodzi w życie rozporządzenie, na mocy którego wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce będą zobowiązani do obniżenia rachunków za prąd. Polacy będą mogli w ten sposób zaoszczędzić 125 zł, czyli mniej więcej równowartość jednomiesięcznego rachunku za energię elektryczną. Należy jednak pamiętać, że aby skorzystać z obniżki, trzeba spełnić co najmniej jeden warunek.

Polacy zaoszczędzą 125 zł na prądzie. O ile spełnią jeden warunek

Przed wyborami partia rządząca postanowiła sprawić Polakom prezent w postaci obniżki cen energii elektrycznej. Nie chodzi jednak o stałą obniżkę, a raczej rodzaj jednorazowego upustu. Na mocy rozporządzenia, które ma wejść w życie 19 września, wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej są zobowiązani do obniżenia rachunków za energię elektryczną gospodarstw domowych. Warto jednak mieć na uwadze, że aby otrzymać wspomniany jednorazowy upust (w wysokości 125 zł) trzeba spełnić co najmniej jeden z warunków podanych w rozporządzeniu.

O jakich warunkach mowa? Gospodarstwa domowe muszą spełnić co najmniej jedno z następujących wymagań:

  • wyrażenie zgody na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną,
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach,
  • potwierdzenie poprawności swoich danych u dostawcy energii elektrycznej,
  • zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 5 proc. w okresie co najmniej trzech następujących sobie miesięcy pomiędzy styczniem a wrześniem 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r.,
  • posiadanie prosumenckiej instalacji OZE,
  • korzystanie z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej – mowa o gospodarstwach domowych posiadających Kartę Dużej Rodziny, osobach z niepełnosprawnością oraz rolnikach.

Tym samym osoby, które korzystają z podwyższonych limitów oraz posiadacze prosumenckiej instalacji OZE są w najlepszej sytuacji – spełniają warunek zawarty w rozporządzeniu automatycznie. Pozostałe gospodarstwa domowe muszą jednak dopełnić odpowiednich formalności (chyba że mają pewność, że zużycie energii elektrycznej w okresie wskazanym w przepisach było odpowiednio niższe). Prawdopodobnie najprościej będzie w takiej sytuacji potwierdzić poprawność swoich danych u dostawcy energii elektrycznej.

Co w sytuacji, gdy gospodarstwo domowe nie spełni żadnego z warunków?

Prawdopodobnie nie wszyscy obywatele mają świadomość tego, że aby skorzystać z upustu konieczne jest spełnienie co najmniej jednego ze wskazanych warunków. Co w sytuacji, gdy okaże się, że dane gospodarstwo nie spełnia żadnego warunku (a co mają weryfikować sprzedawcy energii elektrycznej? W takim wypadku przedsiębiorstwo energetyczne uwzględnia kwotę, o którą pomniejszono należności za 2023 r. tego odbiorcy w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r. – nie później niż do końca przyszłego roku.