Kobieta, w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia in vitro, urodziła cudze dzieci i teraz musi je oddać biologicznym rodzicom

Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (263)
Kobieta, w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia in vitro, urodziła cudze dzieci i teraz musi je oddać biologicznym rodzicom

W USA wydarzyła się dramatyczna pomyłka podczas in vitro. Nowojorska para, której urodziły się bliźniaki, złożyła pozew przeciwko klinice, twierdząc, że w wyniku pomyłki owe dzieci w ogóle nie są ich, przez co musieli je oddać — donosi Fox News. 

Pomyłka podczas in vitro

Pewna para skontaktowała się z mieszczącą w Los Angeles kliniką, zajmującą się wspieraniem par w zakresie zapłodnienia in vitro. Pierwsze próby zapłodnienia nie powiodły się, ale — jak donosi The New York Post — ponowna próba zakończyła się jednak sukcesem.

Już w trakcie ciąży kobieta zauważyła, że coś jest nie tak. Podczas badania okazało się, że urodzić mają się bliźniacy, chłopcy, a zarodki, którymi dysponowała klinika, były zarodkami żeńskimi.

Niestety dla nikogo z kadry medycznej taka sytuacja nie wydała się dziwna. Ponadto współwłaściciele kliniki powiedzieli małżonkom, że sonogram (wynik USG) nie zawsze musi dawać wiążące i pewne informacje.

31 marca 2019 r. kobieta urodziła dwójkę dzieci przez cesarskie cięcie. Noworodki, chłopcy, w ogóle nie byli podobni do rzekomych biologicznych rodziców, którzy mają rysy twarzy wyraźnie azjatyckie. Przeprowadzony następnie przez pracowników kliniki in vitro test genetyczny potwierdził, że chłopcy nie byli genetycznie powiązani ani z kobietą, ani z jej mężem, ani ze sobą nawzajem.

Niecodzienna sytuacja

Para została zmuszona do oddania dzieci biologicznym rodzicom, którzy również byli klientami owej kliniki. Co jest w tej sytuacji wyjątkowo tragiczne, pracownicy kliniki nie wiedzą, co stało się z zarodkami, „należącymi” do omawianej pary.

Jak duże będzie odszkodowanie? Nie wiadomo. Para wydała ponad 100 000 dolarów na opłaty i koszty podróży, a także doznała wielu cierpień i szkód psychicznych, których materialną wartość niezwykle trudno oszacować.

Takie sprawy będą zdarzać się coraz częściej. Rozwój medycyny (co samo w sobie jest przecież pozytywne) i wspieranie coraz to nowych dziedzin, związanych z szeroko pojętym zdrowiem i życiem, wiązać się będą z przypadkami i wypadkami, jak opisywany w tym wpisie, które nigdy wcześniej nie miały miejsca.