PiS chce powrotu Lex TVN. No świetny moment, w końcu po co nam teraz sojusz z USA?

Państwo Prawo Dołącz do dyskusji (91)
PiS chce powrotu Lex TVN. No świetny moment, w końcu po co nam teraz sojusz z USA?

Szykuje się powrót Lex TVN? Jeden z najbardziej zaufanych ludzi prezesa PiS mówi, że może się to stać nawet jeszcze w tym roku. Partia rządząca uznała najwyraźniej, że w momencie wielkiego kryzysu na granicy nie ma co dbać o relacje z kluczowym sojusznikiem.

Szef klubu PiS został zapytany w Radiu Plus o losy Lex TVN – i o to, czy weto Senatu w tej sprawie będzie rozpatrywane przez Sejm. Ryszard Terlecki odpowiedział na to „myślę, że będzie”.

„Nie ma decyzji kiedy to nastąpi. W tym roku mamy dwa posiedzenia jeszcze przed sobą, więc być może w czasie któregoś z nich” – dodał Terlecki, uznawany za bardzo bliskiego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego.

„Sytuacja się o tyle skomplikowała, że uczestników koalicji Zjednoczonej Prawicy jest teraz więcej niż było i to wymaga konsultacji pomiędzy poszczególnymi grupami” – dodał potem.

Powrót Lex TVN? No świetny moment

Lex TVN to absurd na bardzo wielu poziomach. Chyba jednak najgroźniejsze jest to, że ustawa naraża na szwank nasz sojusz z USA, kluczowy dla polskiego bezpieczeństwa. Stacja TVN to część amerykańskiego koncernu Discovery.

Gdy latem po raz pierwszy pojawiła się sprawa Lex TVN, Amerykanie byli wściekli. W nieoficjalnych rozmowach była ponoć nawet mowa o wycofaniu części wojsk USA z Polski. Nie trzeba się specjalnie znać na wojskowości i polityce zagranicznej, by zrozumieć, jakie to może mieć konsekwencje. Z tym że projekt Lex TVN pojawił się w momencie, gdy sytuacja na granicy była spokojna.

Dziś mamy tam wielki kryzys. Reżim Łukaszenki prowadzi z Polską wojnę hybrydową, a chyba nikt nie ma wątpliwości, że z tyłu za sznurki pociąga Kreml. Procedowanie Lex TVN byłoby więc kolejnym świetnym prezentem dla Putina.

Być może oczywiście za słowami Terleckiego nic konkretnego nie pójdzie. Oby. W innym przypadku próba przepchnięcia Lex TVN może trafić do podręczników historii jako jedna z najgłupszych i najgorszych decyzji polskich władz. I niestety nie ma w tym przesady.

Inna sprawa, że na stację czeka jeszcze inne zagrożenie. Otóż Julia Przyłębska może po prostu uznać, że… TVN jest niekonstytucyjny.