Tego jeszcze nie było. Bank Citi Handlowy udzieli pożyczki na „selfie”

Finanse Prywatność i bezpieczeństwo dołącz do dyskusji (166) 05.06.2019
Tego jeszcze nie było. Bank Citi Handlowy udzieli pożyczki na „selfie”

Agata Łuczak

Kto teraz nie wie czym jest znane „selfie”? Nawet starsze pokolenia już wiedzą o czym mówi młodzież. Już niedługo pożyczka na selfie w Citi Handlowym też będziedostępna dla każdego.

Czym jest selfie?

A dla tych, którzy za bardzo wciągnęli się w rozgrywki w Winterfell i oderwali się od rzeczywistości, śpieszę z wyjaśnieniem tego pojęcia. Jest to bardzo modny obecnie rodzaj fotografii autoportretowej. Polega on na robieniu zdjęć samemu sobie, trzymając telefon lub aparat w ręku lub na specjalnym kijku do tego stworzonym tzw. selfie stick. Z reguły odgrywał on jednak rolę rozrywkową, a nie składową procesu biznesowego. Pomysł jego wykorzystania może mieć kluczowe znaczenie w pozyskaniu nowych i otwartych technologicznie klientów.

Ten się cofa w rozwoju, kto stoi w miejscu

Tego hasła się chyba trzyma Citi, ponieważ jako jeden z nielicznych banków, konsekwentnie realizuje proces digitalizacji. Mianowicie, bank planuje już na początku lata wprowadzić cyfrowe rozwiązanie, które maksymalnie uprości wnioskowanie o produkt kredytowy nowym klientom. Strategia banku zakłada wdrożenie procesów samoobsługowych, a także automatyzacji procesu wnioskowania o produkt kredytowy. Dzięki temu będziemy mogli złożyć wniosek o pożyczkę czy kartę kredytową o każdej porze dnia, siedząc w swoim fotelu.

Jak ten proces będzie wyglądał?

Pożyczka na selfie z pewnością różni się od znanych nam sposobów identyfikacji nas jako klienta i zawierania transakcji bankowych. Citi Handlowy planuje wykorzystać np. biometrię twarzy do potwierdzenia tożsamości. Będzie to możliwe właśnie dzięki wykonanemu przez nas selfie. Jeśli będziesz wnioskował o jakikolwiek produkt kredytowy, zostaniesz poproszony o zdjęcie swojego dowodu osobistego, a także zdjęcie twojej twarzy, czyli po prostu selfie. Tym sposobem bank potwierdzi zarówno zgodność dowodu osobistego z selfie, jak i autentyczność dokumentów. Ponadto wykonanie zdjęcia „na żywo” pozwala jednocześnie na stwierdzenie autentyczności samego selfie. Końcowy etap to weryfikacja dochodu, która ma odbywać się automatycznie. Dzięki powyższym ułatwieniom cały proces powinien trwać do 30 minut.

Zgodnie z informacją jaką otrzymaliśmy z biura prasowego Citi Handlowego: „Rozwiązanie jest obecnie na etapie „family and friends tests”. Oznacza to, że rozwiązanie jest w fazie testów tak by zmaksymalizować korzyści, a wykluczyć ewentualne nieprawidłowości. Pożyczka na selfie zbliża się zatem wielkimi krokami. Już tego lata dostaniemy dopracowany system, dzięki któremu bez wyjścia z domu i bez potrzeby zamawiania kuriera otrzymamy pożyczkę czy inny produkt kredytowy.