Pracodawca przeszkadza podczas urlopu? Najczęściej nie ma do tego prawa

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (4)
Pracodawca przeszkadza podczas urlopu? Najczęściej nie ma do tego prawa

Wielu pracowników przebywając na urlopie nawet wtedy odbiera służbowe telefony czy wiadomości. Według prawa nikt nie może ich do tego zmusić.

Gdy w pracy w końcu czeka nas wymarzony urlop, staramy się zapomnieć o służbowych obowiązkach. Wielu pracowników potrafi odciąć się do pracy i jedyne co przerwie im wypoczynek to choroba w trakcie wakacji lub nagłe odwołanie przez szefa z wypoczynku w naprawdę ważnej sprawie.

Niestety, pracodawcy często chcą mieć stały kontakt z osobami zatrudnionymi, tak „na wszelki wypadek”. Dzieje się to zwłaszcza, gdy w firmie mamy stanowisko decyzyjne lub jesteśmy potrzebni do pilnych działań. Wtedy urlop co prawda nie jest formalnie odwołany, ale musimy odpowiadać na telefony, SMSy czy e-maile.

Jak podaje Wprost, aż 60% polskich pracowników przed wyjazdem na urlop otrzymuje polecenie, żeby być w stałym kontakcie z przełożonym. Co więcej, aż 36% ma obowiązek nie tylko dostępności, ale też natychmiastowej odpowiedzi na wszelkie telefony i e-maile.

Czy szefowie mają prawo to robić? Zdecydowanie nie! Jeżeli pilnie potrzebują pracownika, mogą odwołać go z urlopu, do czego służą odpowiednie procedury. Zakłócanie wypoczynku choćby na chwilę, nie spotyka się żadną argumentacją ze strony prawnej.

Jeżeli więc w trakcie wypoczynku nad morzem stale dzwoni do Ciebie służbowy telefon, nie musisz się przejmować. Możesz nawet zostawić go w domu, a pracodawca nie ma prawa wyciągnąć wobec Ciebie żadnych negatywnych konsekwencji. Jeśli to zrobi, grozi mu skierowanie sprawy do sądu pracy.

Jak więc szef miałby porozumieć się z podwładnym, gdy np. chce odwołać go z urlopu? Musi dotrzeć do niego inną drogą, niż służbowa komórka. Najczęściej pracownik już składając CV czy wypełniając ankietę osobową, podał też swój numer prywatny, który może być użyty w takim przypadku. Podobnie, przekazanie bardzo pilnej informacji może też być wykonane za pośrednictwem tego, kto został wskazany jako osoba kontaktowa w razie nagłych wypadków.

Aby uniknąć sytuacji, w której występuje pilna potrzeba osoby przebywającej na wakacjach, warto wdrożyć system zastępstw. Tymczasowe przekazywanie obowiązków innemu pracownikowi na podobnym stanowisku sprawi, że w nagłych wypadkach ktoś inny będzie mógł zająć się sprawami, którymi normalnie opiekuje się urlopowicz.

Szef nadużywa swojej pozycji i nie daje Ci należnych przywilejów, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com