Podobno wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Z całą pewnością przedsiębiorców prędzej czy później czeka przejście na duży ZUS. Siłą rzeczy konieczność odprowadzania wyższych składek to nic przyjemnego. Na szczęście nie wiąże się to ze zbyt dużymi dolegliwościami natury biurokratycznej. Wystarczą trzy proste czynności, do tego wystarczy nam platforma PUE ZUS.
Nie mamy co liczyć na powiadomienia. Przejście na duży ZUS niestety nie następuje automatycznie
Przedsiębiorcy dopiero zaczynający działalność mogą liczyć na zadziwiająco dużo udogodnień związanych z wysokością odprowadzanych składek ZUS. Mamy do dyspozycji ulgę na start, dla osób otwierających firmę po raz pierwszy albo wracających do prowadzenia działalności gospodarczej po co najmniej 60 miesiącach. Możemy także skorzystać przez 24 miesiące z preferencyjnych składek znanych szerzej jako tzw. mały ZUS. Razem będzie to 30 miesięcy niższych składek. Siłą rzeczy preferencja nie jest czymś danym nam przez ustawodawcę raz na zawsze. Co dalej?
Przejście na duży ZUS nie jest z pewnością czymś, na co czeka się z wytęsknieniem. Nie oznacza to oczywiście, że nie wiąże się z jakimiś pośrednimi korzyściami w rodzaju skuteczniejszego zwiększania kapitału emerytalnego przedsiębiorcy. Kluczowe jest jednak jedno: wyższe składki. W małym ZUS podstawa wymiaru składek nie może być niższa od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Przejście na duży ZUS oznacza przesunięcie minimalnej podstawy wymiaru na poziom aż 60 proc. średniej krajowej.
By przygotować się na ten moment, z pewnością powinniśmy zabezpieczyć środki na zapłacenie nawet kilkukrotnie wyższych składek. Pilnowanie terminu 24 miesięcy rzecz jasna spada na nas. Przejście na duży ZUS nie następuje w końcu automatycznie i nie mamy się co spodziewać powiadomienia o zbliżającym się końcu okresu preferencyjnego. Na szczęście formalności nie są wcale takie straszne. Możemy je załatwić nie tylko w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale także za pomocą platformy PUE ZUS.
Co dokładnie musimy zrobić? Na dopełnienie formalności mamy 7 dni od momentu, gdy skończy się nasz okres preferencji składkowych. Zaczynamy od wyrejestrowania się z dotychczasowych ubezpieczeń za pomocą formularza ZUS ZWUA. Kod naszego dotychczasowego ubezpieczenia to 05 70 xx.
Wyższe składki można odwlec nieco dalej w czasie za pomocą tzw. Małego ZUS Plus
Następnym krokiem jest ponowne zgłoszenie się do ubezpieczeń poprzez formularz ZUS ZUA. Dotyczy on przedsiębiorców zgłaszających do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego lub tylko do ubezpieczeń społecznych. Data rejestracji będzie dokładnie taka sama, jak w przypadku wcześniejszego wyrejestrowania.
Poprawny kod zależy w tym wypadku od tego, co planujemy dalej. Najbardziej oczywistym rezultatem jest przejście na duży ZUS. Wybieramy wówczas kod 05 10 xx. Istnieje jednak alternatywa w postaci ulgi Mały ZUS Plus i kod 05 90 xx. Ponownie mamy na to 7 dni, tym razem od momentu, kiedy powinniśmy odprowadzać składki w pełnej wysokości.
Warto w tym momencie wspomnieć, czym właściwie jest Mały ZUS Plus. Pozwala on na dalsze odprowadzanie niższych składek przez 36 wybranych miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy. Przy czym warto wspomnieć, że do tych 36 musimy wliczyć okres korzystania ze „zwykłego” małego ZUS. Teoretycznie zaraz po zakończeniu tej preferencji zostałoby nam 12 miesięcy do wykorzystania.
Z Małego ZUS Plus mogą skorzystać przedsiębiorcy osiągający w poprzednim roku kalendarzowym dochody z działalności nie wyższe niż 120 000 zł. Muszą także we wspomnianym okresie prowadzić swoją działalność przez przynajmniej 60 dni kalendarzowych. Ulga nie przysługuje podatnikom rozliczającym się w formie karty podatkowej, samozatrudnionym wykonującym tożsame zadania dla swojego dawnego pracodawcy oraz osoby podlegające ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności.
Niezależnie od wybranej przez nas opcji na koniec zostaje nam wypełnienie deklaracji ZUS DRA. Określamy w niej wysokość opłacanych składek. Mamy na to czas do 20 dnia następnego miesiąca, a więc deklarację za styczeń musimy wysłać do 20 lutego.