Raport o firmie to świetne rozwiązanie dla kontrahentów, jednak warto wiedzieć, w jaki sposób go odczytywać

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Raport o firmie to świetne rozwiązanie dla kontrahentów, jednak warto wiedzieć, w jaki sposób go odczytywać

Wybierając konkretną firmę do współpracy, coraz częściej chcemy o niej wiedzieć więcej. Najprościej jest w takim wypadku zamówić raport o firmie. Jednak samo zamówienie raportu to nie wszystko – trzeba wiedzieć także, w jaki sposób go czytać. W raporcie znajduje się szereg informacji gospodarczych – tych pozytywnych i negatywnych. Wgłębiając się w raport, możemy krok po kroku poznać sytuację firmy.

Każdy raport o firmie zawiera negatywne i pozytywne informacje gospodarcze

Dzięki pobraniu raportu możemy od razu zobaczyć, jaki jest stosunek pozytywnych i negatywnych wpisów gospodarczych na temat firmy. W raporcie ujrzymy m.in. zobowiązania spłacone w terminie lub te, których termin wymagalności wynosi mniej niż 30 dni. Zamawianie raportów o firmie to także bardzo dobry sposób na zaznajomienie się z negatywnymi wpisami o kontrahentach. Zamawiający raport mogą w ten sposób dowiedzieć się także o tym, ile zobowiązań wymaganych od co najmniej 30 dni posiada dana firma, co jest podstawą zaległości lub czy zobowiązanie posiada wyrok sądowy. Raport zawiera także listę wierzycieli, a także łączną kwotę zadłużenia.

Warto, abyśmy umiejętnie interpretowali wpisy w raporcie o firmie

Często zdarza się, że firma ma dużo wpisów negatywnych – takich, które dotyczą zobowiązań, które przekroczyły termin 30 dni. Musimy w takim wypadku głęboko zastanowić się nad zamiarem współpracy z tego typu firmą. Warto skontaktować się z kontrahentem i dopytać o negatywne wpisy. W najgorszym wypadku może to być oznaka nadchodzącej niewypłacalności firmy.

Nierzadko raport o firmie ujawnia, że posiada ona równocześnie negatywne i pozytywne wpisy. Wtedy możemy sądzić, że miała ona przejściowe kłopoty, z którymi stara sobie poradzić. Jednak taka sytuacja również powinna być dla nas ostrzeżeniem, a my powinniśmy wyjaśnić sytuację z druga stroną.

Firmy mogą także nie posiadać żadnych wpisów. W takim wypadku nie jesteśmy w stanie ocenić konkretnie sytuacji finansowej firmy. Oznacza to również, że firma nie posiada żadnych zaległości finansowych, co w tym wypadku działa na jej korzyść.

Zamawiając raport o firmie, powinniśmy także zwracać uwagę na pozytywne informacje. Świadczy to bardzo korzystnie o danej firmie i dużo mówi o dobrym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Wielu kontrahentów decyduje się nagrodzić firmę pozytywnym wpisem po zakończeniu owocnej współpracy. Tego typu wpisy mogą być dla nas zachętą do podjęcia kooperacji z danym przedsiębiorstwem.