Receptę na psychotropy najłatwiej dostanie się u… weterynarza. NIK alarmuje o niebezpiecznej luce w prawie

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (22)
Receptę na psychotropy najłatwiej dostanie się u… weterynarza. NIK alarmuje o niebezpiecznej luce w prawie

Psychotropy raczej nie kojarzą się z czymś łatwo dostępnym. NIK alarmuje jednak, że rzeczywistość może być nieco inna. Recepta na psychotropy może być bowiem wystawiona przez weterynarza. Oczywiście weterynarz może przepisać tylko specyfiki produkowane dla zwierząt. I z myślą o tym, by to zwierzę otrzymało preparat. Tyle, że niektórym to absolutnie nie przeszkadza.

Recepta na psychotropy, anaboliki, hormony. Wszystko znajdziesz u weterynarza

Wydaje ci się, że nie tak łatwo sięgnąć po psychotropy czy hormony? Okazuje się, że to nie do końca prawda. Na przykład kontrola lekarzy weterynarii pod pewnymi względami jest mocno ograniczona. Nikt też nie sprawdza, jakie dokładnie specyfiki przepisują, komu i w jakich ilościach. Ktoś może zapytać – w czym problem? Przecież recepta na psychotropy od weterynarza jest wystawiana po to, by pomóc zwierzęciu. NIK alarmuje jednak, że tak naprawdę to niebezpieczna luka w prawie, bo część preparatów może przez to trafiać na czarny rynek.

Gwałtowny wzrost sprzedawanych psychotropów dla zwierząt

Między 2014 a 2016 r. sprzedaż psychotropów dla zwierząt miała wzrosnąć nawet o 250 proc. – tak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To zastanawiające, zwłaszcza, jeśli zestawić to na przykład z faktem, że liczba dzieci nadużywających leków rośnie. Narkotyki mają być zastępowane właśnie psychotropami i innymi specyfikami, które wykorzystuje się np. przy usypianiu zwierząt do operacji. Jak podaje DGP, ekspertki z Centrum Praw Kobiet opowiadają nawet o przypadkach, gdy recepty od weterynarza wykorzystano do… antykoncepcji czy usuwania ciąży.

Ograniczenia kontroli

Kontrole zakładów weterynaryjnych nie przynoszą niemal żadnych skutków. Możliwość sprawdzenia przez Inspekcję Weterynaryjną, czy dana recepta w ogóle została wystawiona i czy był wyraźny powód, by ją wystawić, jest mocno ograniczona. Dlaczego? Bo nie ma określonych procedur weryfikacji dokumentów. Druki recept weterynaryjnych można bez problemu kupić w hurtowniach weterynaryjnych. I to w dowolnych ilościach. A to stwarza pole do ogromnych nadużyć.

Recepta na psychotropy dla zwierząt nie jest też sprawdzana przez farmaceutów pod kątem np. dawek. Farmaceutom nie wydają się one podejrzane z bardzo prostego powodu. Po prostu nie posiadają takiej wiedzy, jeśli chodzi o specyfiki dla zwierząt. Recepta na psychotropy od weterynarza jest sprawdzana tylko wtedy, gdy farmaceuta nabierze podejrzeń, że została sfałszowana.

Najbardziej przerażające jest to, że tę lukę w prawie prawdopodobnie wykorzystuje się co najmniej od kilku lat, a dopiero po kontroli NIK zwrócono uwagę na tę nieprawidłowość. Wyłudzanie leków nie powinno zresztą aż tak bardzo dziwić – mówi się o tym od dawna.